Jan Špáta.
FOTO – ČTK
Špáta bol majstrom skratky a hutnosti filmovej reči postavenej na dynamicko hudobnom kontraste. Medzi hlavné témy jeho filmov patrila konečnosť života (Respice finem, Poslední dějství, Srdce na dlani), viera (Konec světa, Evangelíci ze Železných hor), vzťahy a pozitívny prístup k svetu (Hlavně hodně zdraví, Parta, Kreutzerova sonáta). Výnimočné sú i jeho cestovateľské snímky či filmy o hudbe, nakrútil portréty niekoľkých známych osobností pre televízne cykly Gen a Genus.
Špáta sa narodil 25. októbra 1932 v Náchode. Po skončení štúdia kamery na FAMU pôsobil ako kameraman v Spravodajskom filme. Hlboko ho ovplyvnila spolupráca s Evaldom Schormom, v polovici 60. rokov nastúpil dráhu režiséra, počas ktorej získal do 60 ocenení na domácich i medzinárodných festivaloch.
Zároveň pracoval ako kameraman na filmoch mnohých režisérov (Jiří Papoušek, Helena Třeštíková, Drahomíra Vihanová, Andrea Majstorovičová a najmä jeho druhá manželka Olga Sommerová), ovplyvnil rad generácií českých dokumentaristov a v kontexte českého filmu sa hovorí o takzvanej Špátovej škole. Jeho dcéra Olga Špátová je tiež dokumentaristka.
V roku 1967 vyučoval na Hochschule fűr Gestaltung v Ulme vo vtedajšom západnom Nemecku, v rokoch 1992 až 2006 bol pedagógom pražskej FAMU. Okrem vyše stovky autorských filmov je autorom i bilančného knižného rozhovoru Okamžiky radosti a knihy esejí Mezi světlem a tmou.
Profesionálnu kariéru ukončil Špáta v roku 1998 dvojdielnym autobiografickým filmom Láska, kterou opouštím. Česká televízia ho bude vysielať následujúce štvrtky 24. a 31. augusta o 20.00 h na ČT2. „Nie sú zaradené aktuálne, boli normálne v programe. Chcel som mu urobiť radosť,“ povedal jeho blízky priateľ, dokumentarista a dramaturg Českej televízie Martin Štoll.