Dostať sa za mreže, to môže byť niekedy aj platená práca.
FOTO – REUTERS
Riaditeľstvo väzníc o tomto naozaj trápnom prípade zatiaľ nechce podrobnejšie informovať. Odmietlo spresniť aj to, v ktorej väznici sa podvod stal.
Médiá však zistili, že to bolo v Kecskeméte a falošný väzeň dostal od istého Sándora T. 2,5 milióna forintov (asi 330-tisíc korún) za to, že si odsedel 18 mesiacov, ktoré súd pánovi T. vymeral za obchodovanie s ukradnutým tovarom.
Falošný väzeň si z toho odsedel jedenásť mesiacov a na podvod sa prišlo až potom, čo ho v stredu za dobré správanie predčasne prepustili. Do väzenia sa dostal s pozmeneným občianskym preukazom odsúdeného.
Väzenský dozor sa bráni, že nemá možnosť zložito kontrolovať totožnosť ľudí, ktorí si u nich odsedia trest. Kontrolujú iba úradný príkaz k nástupu do väzenia a občiansky preukaz.
Riaditeľstvo väzníc tvrdí, že ide o prvý podobný prípad. Podľa médií ich však už bolo niekoľko. V roku 2001 napríklad odhalili falošného väzňa vo väzení v Pécsi iba dva týždne pred tým, než úspešne dokončil trest niekoho iného a bol prepustený.
Ešte častejšie sú pokusy o nájomný výkon trestu, ktoré včas odhalia. Stáva sa to, ak je občiansky preukaz nekvalitne sfalšovaný alebo sa vek odsúdenca nápadne rozchádza s vekom osoby, ktorá sa o jeho palandu v cele uchádza.
„Dablérovi“ z Kecskemétu teraz hrozí, že sa do väzenia vráti už právoplatne. Prokuratúra ho chce obviniť z napomáhania trestnému činu vyhýbania sa trestu, podvodu a z falšovania úradných dokladov.
Za to mu súd môže vymerať trest oveľa vyšší než ten, ktorý si odsedel za iného. Úrady dokonca zvažujú, že mu nechajú spätne zaplatiť náklady na jeho väznenie. Štátu totiž spôsobil škodu vyčíslenú na viac ako stotisíc korún, keď si užíval ubytovanie a stravu, na ktorú nemal nárok.