Od začiatku roka sa tam vylodilo viac ako 16-tisíc utečencov. Medzi nimi stovky detí. Je to trikrát viac ako za celý minulý rok. Ostrovy známe ako dovolenkový raj sú pre Afričanov najbližšou zastávkou na ich ceste do Európy.
Predseda regionálnej vlády Kanárskych ostrovov Adán Martín situáciu považuje za nezvládnuteľnú a volá o pomoc, informuje španielsky denník El Mundo. Tvrdí, že Madrid aj Európska únia by mali zdvojnásobiť svoju pomoc. Na ostrovoch potrebujú viac humanitárnej pomoci a pracovníkov.
Utečencov nemajú kde ubytovať a nemôžu im poskytnúť potrebnú lekársku pomoc. Martín pripomína, že problém prisťahovalcov je problémom nielen Španielska, ale celej Európskej únie.
Prílev imigrantov španielsku vládu prinútil zvolať krízový kabinet. Martín informoval, že bude rozdeľovať prisťahovalcov aj do ďalších španielskych provincií.
Za posledné tri dni prišlo na Tenerife asi 500 utečencov, dvaja náročnú plavbu neprežili. Na lodiach sú celé rodiny vrátane malých detí. Plavba na otvorenom mori môže trvať aj dva týždne. Afričania dorazia po vysiľujúcej plavbe slabí a vyčerpaní.
Starostlivosť o neplnoleté osoby stojí podľa Martína jeho vládu celkovo 18-tisíc euro. Priestory, kde by deti a mladých umiestňovali, už nemajú. „Nemáme kapacity. Všetko má svoje limity a myslím, že my sme ich už dosiahli“, povedal Martín pre rádio Cadena Ser. Minulý mesiac zúfalých imigrantov na Tenerife zachraňovali dokonca turisti.
Najobľúbenejšia trasa utečencov v posledných mesiacoch vedie cez Mauritániu, odkiaľ vyrážajú na strastiplnú cestu do Európy. Vedia, že môžu prísť o život, ale sú ochotní riskovať a nasadajú do starých a krehkých člnov. Minulý týždeň zahynulo 28 utečencov neďaleko mauritánskych brehov, krátko predtým prišlo o život 16 ľudí.
Európska únia sa zaviazla posilniť kontrolu svojej vonkajšej hranice na Kanárskych ostrovoch a posilnila aj námorné hliadky pri pobreží západnej Afriky.
Podľa Martína to nestačí, pretože podľa neho nie je možné ustrážiť taký veľký priestor. Nie je možné ustriehnuť tisícky Afričanov, ktorí sa denne snažia dostať na Kanárske ostrovy a odtiaľ ďalej do Európy.
Bohaté krajiny prisťahovalcov potrebujú
WASHINGTON – Takmer tri milióny ľudí opúšťajú každý rok chudobné krajiny a usadzujú sa v bohatších štátoch. Tie prisťahovalcov potrebujú. Uviedol to včera americký demografický inštitút, podľa ktorého v bohatých krajinách starne obyvateľstvo.
Dnes žije na svete 6,6 miliardy ľudí. V roku 2025 by sa ich počet mal vyšplhať na osem miliárd. Tento nárast bude z 95 percent dosiahnutý vďaka rozvojovým krajinám. V nich budú pribúdať obyvatelia schopní pracovať, zatiaľ čo v rozvinutých krajinách budú pracovné sily chýbať. Podľa autora štúdie Carla Habu to spôsobí ďalšie migračné vlny. Táto tendencia je už viditeľná v pomere imigrantov voči domácim napríklad v Írsku alebo v Španielsku. V roku 1995 bol tento pomer v Španielsku sotva dve percentá a v Írsku sedem percent. V roku 2005 už dosahoval v Španielsku 11 a v Írsku 14 percent.
(čtk)