Neoddeliteľnou súčasťou MTV je Madonna. Nie je síce mimoriadna speváčka, ale je osobnosť, ktorá "predáva" celý svoj imidž. To je možné iba v hudobnej televízii. Na veľkej fotografii je Madonna, na odovzdávaní Cien MTV v Lisabone v roku 2005, na malej fotografii je "like a virgin" v roku 1984. FOTO - REUTERS A TASR/AP
"Videl si tú pesničku?" - hovoria si navzájom tínedžeri a možno si ani neuvedomujú význam tejto samozrejmo znejúcej vety. Za to, že populárna hudba sa vníma viac očami ako ušami, vďačíme globálnej hudobnej stanici MTV. Presne pred dvadsatimi piatimi rokmi odštartovala jednu z najväčších revolúcií v pop music, ktorej sa dnes snáď vyrovná iba "vynález" rock and rollu. Na celom svete neexistuje stanica, ktorá by tak výrazne ovplyvňovala hudobný šoubiznis a módne trendy. Aj keď podľa niektorých odborníkov má svoje najlepšie časy už za sebou.Pravek televíznej hudby
Prvého augusta 1981 sa na obrazovke amerických domácností objavil klip od dnes zabudnutej skupiny The Buggles - Video Killed The Radio Star (Video zabilo rozhlasovú hviezdu). Pesnička bola nasadená ako dobrý žart - nikto z vtedajšieho štábu MTV nemohol ani tušiť, že sa táto skladba stane symbolom obrovských zmien.
Napriek faktu, že prvý skutočný videoklip k pesničke vznikol už v roku 1965 (bola ním skladba Subterreanen Homesick Blues od Boba Dylana), bolo umenie klipu v plienkach a často sa bralo ako nutné zlo. Klipy nakrúcali aj The Beatles, pretože sa skupine nechcelo chodiť cez oceán do americkej šou Eda Sullivana. Namiesto seba poslali filmový materiál.
Vizuálna kultúra v tých časoch nebola dôležitá. Stačilo, ak sa The Rolling Stones prezliekli do nevkusných námorníckych kostýmov a poskakovali pred statickou televíznou kamerou. Led Zeppelin počas svojej existencie programovo odmietali popularitu šírenú televíziou. Napriek tomu boli jednou z najslávnejších skupín všetkých čias.
Vídžeji namiesto dídžejov
Kto by koncom sedemdesiatych rokov veril v silu televízie s čisto hudobným obsahom? Napriek tomu sa na riskantný krok odhodlal televízny kolos Warner - Amex Satellite Entertaiment Company. Za šéfa projektu si jeho šéfovia vybrali vtedy iba 25-ročného Roberta Pittmana, zázračné mediálne dieťa. Pittman sa ako ryba vo vode pohyboval v masmédiách a prekonával rekordy počúvanosti v každom rádiu, v ktorom pôsobil. Bol to on, ktorý ako prvý programový riaditeľ MTV navrhol program podobný štruktúre vysielania komerčných rádií a ktorý vymenil dídžejov za vídžejov, čiže mladých ľudí uvádzajúcich jednotlivé klipy.
Výber pesničiek bol na začiatku dosť slabý, v obehu kolovalo len zopár klipov - úspech novej stanice však prišiel bleskovo. Len za prvé dva roky sa MTV dostala do desiatich miliónov amerických domácností. Vydavateľstvá okamžite zacítili komerčný potenciál a zareagovali - do videa začali investovať veľké peniaze a s nástupom MTV sa zrodila nová generácie hudobných hviezd. Pre MTV to bol dobrý biznis - videoklipy dostávali od vydavateľstiev zadarmo.
Nová videogenerácia
Príchod MTV na mediálny trh pripomínal pád meteoritu na zem. Hudobná televízia odsunula z predných postov starých rockerov, ktorí sa veľmi ťažko zmierovali s nakrúcaním žiarivých a farebných snímkov. Namiesto nich svet objavil Madonnu, Michaela Jacksona, U2, Van Halena, Bon Joviho, neskôr New Kids on The Block, Take That, ale aj Nirvanu, Pearl Jam, R.E.M, Spice Girls, Britney Spears, Puff Diddyho alebo Robbieho Williamsa.
Už dávno neplatia slová prvého riaditeľa stanice Jacka Lacka, ktorý vysielanie uviedol vetou: "Dámy a páni, rock and roll!". MTV našlo živnú pôdu v sladkastom pop rocku osemdesiatych rokov, ktorý na prelome ôsmej a deviatej dekády zmietla vlna grunge. V prvej polovici 90. rokov stanica presadila alternatívny rock, čo bolo predtým nemysliteľné, ale keď týmto umelcom začal dochádzať dych, preorientovala sa na hip-hop, rnb a soul. Dnes je najväčším propagátorom čiernej hudby na svete, a to sa v jej začiatkoch vyčítalo, že sa orientuje iba na bielych umelcov a biele publikum.
Peniaze za nič a baby zadarmo
V prvých rokoch jej existencie sa objavilo mnoho negatívnych hlasov. Punková generácia a alternatívci prešli do opozície a vytvorili si vlastnú nezávislú scénu. Starší hudobníci, ako napríklad Dire Straits, si v piesni Money For Nothing brali na mušku MTV priamo na jej vysielacích vlnách - "peniaze za nič a baby zadarmo", spievali. Ďalší, ako napríklad britský spevák a skladateľ Peter Gabriel, sa snažili povýšiť klip na umelecké dielo - skvelým príkladom je jeho superhit Sledgehammer.
Ani jemu sa však nepodarilo prebiť mašinériu zábavných a často banálnych klipov, vysielaných často ako príloha k inzercii. Reklama, ktorá je preložená reklamou - takto charakterizujú rôzne hlasy vysielanie MTV, sídliacej v New Yorku. MTV je globálnym fenómenom a dôvodom, prečo sa mladí ľudia na celom svete obliekajú rovnako, používajú slová typu "cool" a majú tie isté hudobné vzory.
Dobrá MTV
Treba pripomenúť, že MTV ovplyvňuje myslenie ľudí aj pozitívnym spôsobom. Stanica, ktorá v súčasnosti vysiela v 169 krajinách sveta, borí hranice medzi rasami, venuje sa ekologickým témam, bojuje proti drogám a násiliu alebo dáva priestor mladým umelcom - dizajnérom a animátorom z celého sveta. Začiatkom 90. rokov MTV odštartovala sériu koncertov unplugged (odpojený, myslí sa od elektriny), ktorá znamenala celosvetovo úspešný návrat k zdravému muzicírovaniu s akustickými nástrojmi bez elektronickej zvukovej bižutérie.
Videoklip zmenil dokonca aj filmársky priemysel - rýchle a a skratkovité vyjadrovanie začali využívať filmoví tvorcovia. Na tomto kanále vymysleli reality šou skôr, než si tento žáner oslovili ostatné televízie. Volala sa The Real World a snímala životy mladých ľudí po celom svete. Začiatkom deväťdesiatych rokov, čiže v čase, keď začal význam videa ustupovať, sa zamerala na tvorbu vlastných relácií. Najprv prišla s megaúspešným animovaným seriálom Beavis and Butt-
head. Na úspech uchechtaného dua prostáčikov nadviazala o desať rokov až rodinná reality šou Osbournovci, opäť s hlupákom v hlavnej úlohe - tentoraz so spevákom Ozzym.
Video zničilo hviezdy rádií, ale nerátalo s tým, že svet ovládne ďalší fenomén - internet. Čoraz viac mladých ľudí začína využívať sieť ako hlavný komunikačný prostriedok. Badateľný odchod mládeže od televízora privodil stanici pred tromi rokmi prvé finančné straty. Jej pozícia sa výrazne oslabila aj na lokálnych úrovniach - pobočky v jednotlivých krajinách ťažšie zachytávajú trendy ako pružnejšia konkurencia. Čas ukáže, či MTV po dvadsaťpäťročnom maratóne udrží krok s dobou.
História MTV
1981
* 1. august: Začiatok vysielania MTV.
1982
* 1. marec: Prvé self promotion ("samoreklama") I Want My MTV bolo odvysielané za účasti hviezd ako Pete Townshend, Stevie Nicks, Mick Jagger, Adam Ant, Pat Benatar, The Policie a David Bowie.
1983
* 31. marec: svetová premiéra videoklipu Michaela Jacksona Beat It. Ide o prvý klip černošského interpreta na tejto stanici.
1984
* 14. september: prvé udeľovanie cien MTV - MTV Video Music Awards.
1986
* prvá protidrogová kampaň "Just Say No".
1989
* 3. marca: svetová premiéra škandálneho videoklipu Madonny Like a Prayer.
* 7. novembra: vo východnom Berlíne sa začalo vysielanie MTV Europe.
1990
* 21. januára: štartuje séria koncertov bez prúdu - "Unplugged" (prví interpreti: Squeeze, Nirvana, Eric Clapton, Mariah Carey, Sting, Sheryl Crow, Paul McCartney).
* 13. marca: MTV Europe vstupuje do Československa.
* Vysiela sa program "Sex In the 90s", ktorý ukazuje zmeny v životnom štýle Američanov.
1991
* 26. februára: MTV Europe začína vysielať v Rusku.
* 29. septembra: premiéra videoklipu Smells Like Teen Spirit skupiny Nirvana, míľniku vlny grungeu.
* 1. decembra: svetová kampaň na boj proti AIDS.
1992
* 10. júna: prvé udeľovanie filmových cien MTV, MTV Movie Awards.
* 8. marca: štartuje animovaný seriál "Beavis and Butt-head."
* 1. októbra: odštartoval kanál MTV Latin America, 24-hodinový kanál v španielčine.
1994
* 24. novembra: prvý ceremoniál MTV Europe Music Awards v Berlíne.
1996
* Začala vysielanie alternatívnejšie orientovaná stanica MTV2.
* Štartuje MTV Yak Live - jeden z prvých programov typu talk show, kde môžu diváci pomocou internetu komunikovať s hudobníkmi.
1998
* Vznikla MTV Russia
* MTV2 začala vysielanie vo Veľkej Británii ako prvá digitálna televízia.
* MTV Europe v spolupráci s UNAIDS i Svetovou bankou vytvorila dokument o HIV/AIDS Staying Alive. Moderuje ho George Michael.
2000
* Začala vysielanie MTV Polska, MTV Spain, MTV France, MTV Holland.
2001
* 10. a 11. januára: začala protidiskriminačnú kampaň "Fight For Your Rights: Take A Stand Against Discrimination."
2003
* 26. marca: začiatok vysielania stanice MTV Guangdong v južnej Číne. Ide o prvú svetovú televíziu vysielajúcu 24-hodinový program v Číne.
2005
* vznik MTV Overdrive - internetová televízia na požiadanie, ktorá ponúka krátke programy, hudbu a správy.
* Začala vysielanie MTV Adria, prvý balkánsky kanál. Odštartoval kanál MTV Base pre Afriku.
2006
* 17. mája: MTV Network Music Group spustila URGE, digitálnu platformu, ponúkajúcu programy na požiadanie - v ponuke je viac než 2 milióny klipov od 110 tisíc umelcov.
Podľa www.parabola.cz
Jedným z obrovských prínosov MTV je "vynález" akustických vystúpení unplugged. Nirvana takto hrala v novembri 1993, album so záznamom vyšiel už po smrti Kurta Cobaina. FOTO - ARCHÍVZaujímavosti o MTVl MTV dnes tvorí viac ako stovka televíznych kanálov. Patrí mediálnemu koncernu Viacom, kam patria aj ďalšie hudobné stanice ako VH1, Viva, CMT a hollywodske filmové štúdiá Paramount.
* MTV vysiela v 169 štátoch sveta a hovorí 28 jazykmi.
* Prvé video v európskej mutácii patrilo skupine Dire Straits. Pesnička Money For Nothing začína a končí Stingovou vetou I Want My MTV.
* Prvou slovenskou skupinou v MTV bol Gladiator so skladbou In Your Head. V roku 1995 táto pesnička rotovala v metalistickej relácii
Headbangers Ball. V nemeckej verzii stanice sa objavili elektronickí This Is Kevin. V rámci programu World Chart Express, venovanej prehľadom lokálnych hitparád, sa objavili IMT Smile, Richard Müller a No Name.
* Najčudnejším programom MTV je reality šou, v ktorej sa vybraní jedinci pomocu plastickej chirurgie chcú priblížiť svojmu idolu.
* Posledný škandál na vlnách MTV spôsobil animovaný seriál Where My Dogs At?, v ktorom bol znázornený rapper Snoop Dogg s dvoma černoškami, ktoré vodil na obojku. Seriál už stihol zosmiešniť osemdesiat celebrít.
* Najdrahším videoklipom v histórii popmusic je Stream od Michaela Jacksona. Stál 7 miliónov dolárov. Najlacnejší klip patrí írskym The Frames. Video k piesni Relevate stálo štyri libry, išlo o záznam priemyselnej kamery.
* Skupina Kiss prvýkrát vystúpila bez tradičných make-upov práve v MTV v roku 1983.
* Stanica preslávil aj komika Weird Al Yankovica, ktorý sparodoval množstvo slávnych videoklipov, vrátane Jacksonovho Bad (zlý) ako Fat (tlstý).
Anketa
Ľudí z hudobnej brandže sme sa spýtali, kedy začali vnímať MTV a čo im napadne, keď sa povie MTV.
Pavol Habera
spevák a skladateľ
"Hudobnú stanicu MTV som začal registrovať v 90. rokoch v hoteloch, keď sme niekde koncertovali a stanica sa chytala cez satelit. Keď sa povie MTV, napadne mi biznis. Firmy si promujú klipy a na základe toho túto stanicu pozerá mládež a je tam veľa reklamy. Sú tam len komerčné veci a privítal by som, keby tam boli aj nejaké odborné záležitosti okolo hudby. Možno aj sú, len ja MTV sledujem skôr náhodne. Akákoľvek hudobná stanica je pre mňa kulisa."
Jozef Šebo
manažér (Jana Kirschner, Peter Cmorik)
MTV som začal vnímať veľmi dávno, už si ani nepamätám kedy. Znamená pre mňa dobrú aj zlú hudbu, aj keď sa mi zdá, že v poslednom období sa kvalita zlepšuje. Osobne milujem reláciu Pimp My Ride.
Tomáš Sloboda
hudobník, spevák a skladateľ (Le Payaco)
MTV už pre mňa neznamená nič, telku vôbec nepozerám. Ale pamätám sa, že v pubertálnych časoch som sledoval program Alternative Nation a živé koncerty. Vďaka MTV som prvýkrát spoznal Radiohead a Deus.
Katka Korček
speváčka a textárka
MTV som si obľúbila, už keď som žila v Amerike, asi pred pätnástimi rokmi. Pri tomto pojme mi napadne jedine hudba, aj keď tam teraz vysielajú aj rôzne reality šou. Ja veľmi neobľubujem tento druh programov. Páčila sa mi len reality šou s Ozzym Osbournom, bolo to vtipné a istým spôsobom sa to dotýkalo aj hudby. Myslím, že v MTV ide ešte stále viac-menej o hudbu. Je to priestor aj pre množstvo neznámych kapiel, ktoré dostanú priestor na zviditeľnenie.
Igor Timko
spevák a textár (No Name)
MTV som začal vnímať niekedy po roku 1989. Mali sme ju sprístupnenú normálne v rámci káblovej televízie. Vtedy som prvýkrát videl klipy napríklad od Madonny či Michaela Jacksona. Celý program hudobnej stanice mi vtedy oproti hitparádam z východného bloku pripadal strašne pestrý a hlavne bol bez obmedzení. MTV má podľa môjho názoru veľmi dôležitú úlohu v hudobnom priemysle aj teraz. Dáva priestor mnohým hudobným skupinám z rôznych častí Európy.
Ladislav Lučenič
hudobník, skladateľ, producent a spevák
MTV som výraznejšie začal vnímať v roku 1984, v tom období som bol veľký fanúšik Depeche Mode. Vtedy bola zdrojom mnohých informácií popri hudobných časopisoch ako Record Mirror alebo New Musical Express a odrážala hudobné dianie. Postupom času sa to však zmenilo a myslím, že sa výrazne skomercionalizovala, čo odlákalo istý typ divákov. Ani ja ju už veľmi nesledujem.
(peb, hab, mag, maj)