Bill Clinton má dnes 60 rokov

Bývalý americký prezident Bill Clinton síce pred šiestimi rokmi odišiel z vysokej politiky, no z verejného života sa nestiahol. S pomocou svojej nadácie bojuje proti obezite mladých Američanov, zapojil sa do celosvetového boja proti AIDS, stal sa americký

S Georgeom Bushom starším. V prezidentských voľbách v roku 1992 Bill Clinton nad Bushom zvíťazil a dnes sú z nich priatelia.

m vyslancom na pomoc oblastiam v juhovýchodnej Ázii zničených vlnami tsunami. Jeho popularita je v Spojených štátoch stále veľmi vysoká a médiá sa o jeho aktivity neprestávajú zaujímať. V centre pozornosti je aj vďaka manželke Hillary, senátorke za štát New York a vážnej kandidátke na prezidentské kreslo. Práve dnes oslavuje Bill Clinton šesťdesiate narodeniny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho život je príbehom chlapca - polosiroty, ktorý sa ako 46-ročný stal lídrom Ameriky. Doktor práv vyhral v roku 1992 prezidentské voľby a stal tretím najmladším prezidentom Spojených štátov. V Bielom dome strávil napokon dve volebné obdobia, odišiel odtiaľ v roku 2001. Nevrátil sa však do rodného Arkansasu, kde bol predtým guvernérom, ale spolu s manželkou Hillary - senátorkou za štát New York - sa presťahoval do mestečka Chappaqua neďaleko rušného New Yorku. Kým ambiciózna Hillary kandiduje už druhý raz do Senátu a hovorí sa o nej ako o prezidentskej kandidátke Demokratickej strany, Bill Clinton si v prevažne afroamerickej štvrti Harlem otvoril kanceláriu. Okrem toho, že chce tejto chudobnej časti mesta pomôcť zlepšiť ekonomiku, je to aj jeho súčasť boja proti AIDS.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze si zarába najmä ako rečník na rôznych oficiálnych podujatiach a prednáškami. Ročne zarobí okolo milión dolárov pred zdanením.

V New Yorku pracuje aj Clintonova 26--ročná dcéra Chelsea, ktorá sa podala na úspešných rodičov. Už na strednej škole bola jednou z najlepších študentiek, promovala na prestížnej univerzite Stanford a v štúdiách pokračovala v britskom Oxforde.

Cesta na vrchol

Bill Clinton sa narodil ako William Jefferson Blythe III. v arkansaskom mestečku Hope. Jeho otec, obchodný cestujúci, zomrel pri automobilovej nehode tri mesiace pred Billovým narodením. Keď mal Billy štyri roky, jeho mama Virginia Cassidy Dellová sa vydala za Rogera Clintona, alkoholika a hazardného hráča, takže domáce násilie bolo u nich na dennom poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek ťažkému detstvu Clinton vyštudoval vo Washingtone medzinárodné vzťahy, pracoval pre známeho senátora J. Williama Fulbrighta a získal Rhodesovo štipendium, vďaka ktorému mohol študovať v britskom Oxforde. Ako študent sa vyhol narukovaniu do vietnamskej vojny. V roku 1973 získal na prestížnej americkej univerzite Yale titul doktora práv. Práve na Yale sa zoznámil s Hillary Rodhamovou, s ktorou sa zosobášil v roku 1975.

Už rok po ukončení štúdií kandidoval neúspešne do Snemovne reprezentantov. Vo voľbách v roku 1978 sa stal najmladším guvernérom Arkansasu, v úrade sa však udržal iba dva roky. No v ďalších voľbách v roku 1982 mu Arkansasčania opäť prejavili dôveru. V arkansaskej metropole Little Rock býval potom až dovtedy, kým si ho Američania v roku 1992 nezvolili za 42. prezidenta. Vtedy s veľkým rozdielom hlasov porazil republikána Georgea Busha staršieho a nezávislého kandidáta - miliardára Rossa Perota. O štyri roky kandidoval opäť a opäť úspešne. Až v roku 2001 ho v Bielom dome vystriedal republikán George W. Bush mladší.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentove aférky

Clintonovu prezidentskú kariéru sprevádzali od samého začiatku záletnícke aféry.

Už počas prezidentskej kampane v roku 1992 sa objavilo tvrdenie Gennifer Flowersovej, že mala s ním vzťah. Hillary stála vtedy pevne po manželom boku - rovnako ako pri neskorších podobných obvineniach. Manželia spoločne vystúpili v televízii a Bill priznal, že rodinu poškodil. O niekoľko rokov neskôr však už ich idylickému manželstvu nikto neveril, aj napriek tomu, že sa objavili "tajne" nakrútené zábery z ich dovolenky, kde Clintonovci na pláži spolu tancovali. Vážne boli aj obvinenia Pauly Jonesovej zo sexuálneho obťažovania.

Najväčšie sústo však prišlo s Monicou Lewinskou. Známa aféra amerického prezidenta s praktikantkou v Bielom dome sa rozmazávala celé dva roky - 1998 a 1999. Prezident dokonca čelil podozreniu, že vtedajšími vojenskými intervenciami v Iraku či bývalej Juhoslávii sa snažil odvrátiť pozornosť od svojich problémov. "Počúvajte, poviem vám to ešte raz. Nemal som žiaden sexuálny vzťah s tou ženou, slečnou Lewinskou," odpovedal Clinton na nezabudnuteľnej tlačovej konferencii. To však ešte nevedel, že republikánmi podkutý vyšetrovateľ Kenn Starr je na stope, ktorá ho privedie až k Monikiným šatám s Billovou DNA.

SkryťVypnúť reklamu

Clinton sa nakoniec priznal, zaplatil súdnu pokutu 25-tisíc dolárov a obťažovanej Paule Jonesovej 850-tisíc. Kvôli bráneniu výkonu spravodlivosti a podozreniam z klamstva pod prísahou sa stal druhým prezidentom v histórii, ktorého Snemovňa reprezentantov poslala pred súd v Senáte. Tam však žaloba na Clintona neprešla.

"Teraz je celá záležitosť medzi mnou a dvomi osobami, ktoré milujem najviac - manželkou a dcérou - a naším Bohom. Som odhodlaný urobiť čokoľvek, aby som to napravil. Nič nie je pre mňa dôležitejšie," uzavrel aféru Clinton.

Kamarát s Bushom starším

Po tom, čo odišiel z Bieleho domu, spriatelil sa so svojím dávnym rivalom Georgeom Bushom starším, ktorého v roku 1992 vytlačil z prezidentského kresla. V Little Rocku spolu otvárali Clintonovu knižnicu, najväčšiu prezidentskú knižnicu v Spojených štátoch, a spojili sily aj v charitatívnej oblasti. Súčasný prezident George W. Bush ich oboch vymenoval za vyslancov pre pomoc obetiam tsunami v juhovýchodnej Ázii z roku 2004, neskôr dostali toto poverenie aj od generálneho tajomníka OSN Kofi Annana.

SkryťVypnúť reklamu

Bush starší si Clintona po vlaňajšej ceste do juhovýchodnej Ázie nevedel vynachváliť. Keď spolu leteli do oblastí postihnutých tsunami, Clinton sa v lietadle vyspal na zemi, kým 80-ročný Bush dostal posteľ. "Keď si nevystriem nohy, všetky kĺby ma bolia. Bolo to veľmi zdvorilé, veľmi si to vážim," povedal pre Newsweek Bush starší.

Vlani sa stretli aj pri pomoci obetiam hurikánu Katrina v oblasti Mexického zálivu. Clintonova nadácia sa venuje aj boju proti AIDS a rasizmu, ochrane životného prostredia, propagácii multikulturalizmu a sociálnej spravodlivosti.

Zdravotné problémy ako začiatok boja proti obezite

Už keď odchádzal z Bieleho domu, výsledky jeho zdravotných vyšetrení neboli zďaleka také dobré ako u jeho nástupcu, rovnako starého Georgea W. Busha juniora. O tri roky neskôr, v septembri 2004, sa už musel podrobiť vážnej operácii srdca. Bez nej by asi zomrel.

SkryťVypnúť reklamu

"Republikáni nie sú jediní ľudia, ktorí chcú ďalšie štyri roky," zavtipkoval si tesne pred zákrokom Clinton. Bolo to práve pred prezidentskými voľbami, keď sa republikáni snažili americkú verejnosť presvedčiť, že George W. Bush by mal v Bielom dome zostať aj nasledujúce volebné obdobie.

Práve vážne zdravotné problémy sa však stali momentom, ktorý odštartoval významnú Clintonovu poprezidentskú aktivitu - boj proti obezite. Aj on sám mal totiž v mladosti problémy s váhou. Hovorí, že bol tučný a dievčatá sa mu posmievali. Aj keď neskôr schudol, ešte začiatkom 90. rokov si rád pochutnával na hamburgeroch a iných jedlách rýchleho občerstvenia.

Vlani v máji oznámil začiatok kampane proti detskej obezite a spolu so svojou poradkyňou začal rokovať s najväčšími výrobcami sladkých nápojov - Coca-Colou, Pepsi a Cadburry Schweppes - a rôznych tyčiniek, aby dobrovoľne obmedzili prísun svojich výrobkov do základných a stredných škôl. Začiatkom mája tohto roku už všetky zúčastnené strany podpísali dohodu, podľa ktorej do roku 2010 budú v školských automatoch namiesto sladkých nápojov len fľaše s vodou a nízkotučným mliekom. Postupne prídu na rad aj ďalšie zmeny. Okrem toho, že Clinton je dobrý vyjednávač, jeho veľkou výhodou je aj to, že predstavitelia rôznych spoločností sa radi objavia na fotografiách vedľa exprezidenta ako propagátori zdravej výživy.

SkryťVypnúť reklamu

Clinton v skratke

19. 8. 1946 narodil sa v mestečku Hope v štáte Arkansas

1973 doktorát z práva na Yale

1975 oženil sa s Hillary Rodhamovou

1978 zvolený na dva roky za guvernéra Arkansasu

1980 narodila sa mu dcéra Chelsea

1983 -1992 po prestávke opäť zvolený za guvernéra Arkansasu

3. 11. 1992 prvé víťazstvo v prezidentských voľbách

1993 zastavil politiku diskrimnáciu homosexuálov v armáde

1996 inicioval reformu sociálnej podpory

druhý raz zvolený za prezidenta

1998 - 1999 aféra s Monikou Lewinskou

2001 presťahoval sa z Washingtonu do New Yorku a v Harleme si otvoril kanceláriu

začal písať memoáre

2004 podrobil sa operácii srdca

otvorili jeho prezidentskú knižnicu v Little Rocku

vyšla jeho životopisná kniha My Life

2005 prezident Bush a OSN ho vymenovali za amerického vyslanca pre pomoc obetiam tsunami

SkryťVypnúť reklamu

na jar oznámil kampaň na znižovanie detskej obezity

2006 pomáha manželke pri kampani za jej znovuzvolenie za senátorku

s výrobcami sladkých nápojov podpísal dohodu o postupnom obmedzovaní predaja ich výrobkov v školách

Autor: BRANISLAV ONDRÁŠIK, vik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 564
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 280
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 074
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 251
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 846
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu