Čoskoro sa deťom skončia letné prázdniny. Na Slovensku, aj v Japonsku. Tam ich však majú iba od 21. júla do 31. augusta. Sú to najdlhšie prázdniny v roku, ale aj na toto obdobie dostávajú deti dlhodobú domácu úlohu. V týchto dňoch teda začínajú byť školáci, ktorí počas prázdnin úlohy zanedbávali, nepokojní. Každé dieťa vie, že ak spraví niečo každý deň, úloha bude na konci prázdnin hotová. Každý rok však robia deti tú istú chybu, takže teraz ich rodičia nútia dobehnúť zameškané. Naopak, sú deti, ktoré dokončili úlohu v prvej polovici prázdnin. Ja som patrieval k prvej skupine.
Prázdninová domáca úloha máva rozličné podoby. Sú to buď cvičenia z matematiky, dejepisu, alebo diktáty z kandži (japonské písmo), alebo napísanie eseje podľa prečítanej knihy. Veľmi často majú deti za úlohu písať si prázdninový denník. Niekedy sú to ručné práce, nejaký voľný výskum a, samozrejme, plavecký výcvik v školskom bazéne. Všetky úlohy deti otravujú, najmä písanie denníka. Tí, čo to v prvej polovici prázdnin kvôli lenivosti zanedbali, sú teraz zúfalí. Denník musí totiž okrem dátumu obsahovať aj opis počasia. V dnešných časoch to už zrejme nie je až taká tragédia, lebo na internete sa dá nájsť všetko, ale keď som bol dieťa ja, bol to nenapraviteľný problém. Zúfalo som prosil mamu, aby mi zohnala staré noviny kvôli predpovedi počasia. Táto úloha sa mi zdala byť oveľa ťažšia ako riešenie príkladov z matematiky. To sa dá predsa dobehnúť kedykoľvek.
Dosť problematická úloha býva aj voľný výskum. Myslí sa tým pozorovanie prírody, hmyzu alebo rastlín. Asagao (ranná nádhera) je jednou z rastlín, ktorá sa v prázdninových úlohách školákov vyskytuje často. Je to typický japonský letný kvet, má červenú, ružovú, bielu alebo fialovú farbu, a čo je zvláštne, kvietky otvára skoro ráno, takže detskí výskumníci ten okamih nesmú prespať. Kedysi sme celý ten proces kreslili a opisovali, ale súčasné deti používajú digitálnu techniku, aby potom mohli svoju výskumnú úlohu v škole pôsobivejšie prezentovať.
V pondelok som zatelefonoval svojej malej neteri, lebo som bol zvedavý, ako stojí s letnou domácou úlohou, a čo ju najviac trápi. Povedala, že ručné práce. Rozhodla sa totiž, že zostrojí detskú pokladničku. To isté však vymyslelo viac detí, takže byť originálnou nebude jednoduché. Teraz si láme hlavu, z akého materiálu ju vyrobí.
Letná domáca úloha má zabrániť tomu, aby deti cez prázdniny celkom zleniveli, má ich viesť k návyku určitej pravidelnej činnosti a ranného vstávania. Samozrejme, deti to neznášajú. Napriek tomu každý prinesie do školy svoju prácu, pretože nepriniesť ju je veľká hanba.
Rozprával som to všetko o letných domácich úlohách svojej žene. Bola prekvapená. "Prečo nútia deti pracovať ešte aj cez prázdniny," namietala. Na Slovensku vraj deti oddychujú a bežné je nemať žiadnu úlohu. To zasa šokovalo mňa. Myslím si, že prekvapené by boli aj všetky japonské deti. A asi by to tým slovenským veľmi závideli.
Autor: MASAHIKO