v rámci projektu "Dobrodružné leto na ekodomčeku".Zatiaľ čo vo svete majú alternatívne technológie v staviteľstve zelenú a o stavbu nízkoenergetických a pasívnych domov je obrovský záujem, u nás sa zatiaľ tieto trendy presadzujú len málo. Mnohí odborníci si však myslia, že sú dnes už jedinou reálnou cestou v stavebníctve.
Šnúru letných víkendoviek rozbehlo toto leto na Záhorí občianske združenie Jablonka. V pozvánke stojí čierne na bielom: "Dobrovoľníci bez rozdie-
lu veku, ktorí sa do tohto projektu zapoja, získajú jedinečnú skúsenosť so stavbou ekodomčeka - teda stavby, ktorá sa stavia podľa princípov ekostaviteľstva. Dozvedia sa tu mnoho z oblasti ekostaviteľstva, plánovania či budovania trvalo udržateľného sídla a strávia čas v príjemnom prostredí so zaujímavými ľuďmi."
Z pozvania je jasné, že treba prísť v pracovnom, ale hrubá konštrukcia "ekodomčeka" už stojí. "Tú spravili odborníci - tesári," hovorí Erika Galanská, jedna z organizátoriek podujatia. "To by sme sami nezvládli."
Aby sa neurobilo zlé meno dobrej technológii
"Tak ako pri každej stavbe, nie je dobré, keď ju celú robí laik," hovorí architekt Patrik Martin, predseda občianskeho združenia ArTUR - Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj. "Vždy je potrebný minimálne odborný dohľad. Závisí to, samozrejme, od toho, na čo má stavba slúžiť a aká je veľká, ale keď tam ten odborník nie je, vždy existuje určité riziko, že to nedopadne dobre a zbytočne sa urobí zlé meno princípom ekostaviteľstva či vhodnej ekotechnológii. Dôležité je - tak ako pri bežnej stavbe - mať odborníkom spracovaný projekt. Príprava stavby aj stavba samotná musia byť v súlade so stavebným zákonom. My sme robili k projektu odborné konzultácie a na workshopoch sme sa aj zúčastňovali."
Aj keď sa ľudia zo združenia a prizvaní dobrovoľníci snažia v praxi naučiť o ekologickom staviteľstve všetko, čo sa dá, skutočným majstrom sa teda do remesla nepletú. Celú konštrukciu domčeka naplánoval a na stavbu dozerá profesionálny projektant, aj výkonnú piecku príde postaviť odborník. "Pozvali sme ho zo Zaježovej postavil ich už veľa po celom Slovensku a fungujú vynikajúco," vysvetľuje Erika Galanská.
Skalničky spolu
s recyklovanými škridlami, steny zo slamy
Domček plánuje totiž občianske združenie využívať po celý rok na krúžky pre deti aj workshopy pre záujemcov každého veku. Bude využiteľným priestorom a zároveň názornou ukážkou myšlienky trvalo udržateľného staviteľstva. Na jeho stavbu použijú takmer iba prírodné materiály - základnú konštrukciu tvoria drevené trámy, časť strechy je z recyklovanej škridly a časť bude zelená. "Chceme tam urobiť takzvanú extenzívnu zelenú strechu - takú, s ktorou netreba už ďalej nič robiť, na strešnú konštrukciu dáme fóliu, na ňu nasypeme drvený stavebný odpad a na to vysadíme skalničky a rozchodníky," hovorí Erika Galanská.
Na výstavbu stien poslúžia čo najtuhšie utlačené balíky slamy obhádzané hlinenou omietkou - v okolí je našťastie hlina práve tej správnej kvality. Všetko, čo sa dá, robia si sami ľudia zo združenia spolu s dobrovoľníkmi - učia sa držať v ruke murárske nástroje a správne odhadnúť hustotu hlinenej omietky, aj pochopiť princípy ekologického staviteľstva.
Alternatívne stavebné technológie sa u nás nepoužívajú, pretože zatiaľ nie sú certifikované. Takéto podujatia ich však majú medzi ľuďmi spopularizovať. Vyhľadávajú ich najmä ľudia z mesta, okolo dvadsať-, tridsaťroční pre tých sú totiž príjemnou arteterapiou aj oddychom.
"Chodia tam tí, čo už niečo o takýchto stavbách vedia, aj tí, čo nevedia nič a chcú si niečo vyskúšať," vysvetľuje Patrik Martin. "Človek, ktorý tam príde, určite získa základnú predstavu a praktickú skúsenosť o tomto spôsobe stavania. Potom dokáže ľahšie hľadať ďalšie informácie o stavbe harmonickej k človeku i prírode, vysvetliť projektantovi alebo aj stavebnej firme svoje predstavy."
(gal)
Záujemcovia o workshop "Dobrodružstvá na ekodomčeku" sa stretnú v piatok 18. augusta 2006 od 15.00 do 16.00 na námestí pri Obecnom úrade v obci Kuchyňa. Podujatie je plánované na celý víkend. Kontakt
na ďalšie informácie (aj v prípade neskoršieho príchodu): Vlado Hložka, 0907 480 853.