Dá sa kombinovať strešná izolácia typu isover a podobne s polystyrénovými platňami? To znamená, že na prvú vrstvu (ktorú tvorí isover položený medzi krokvami) položím priečne platne polystyrénu? Ak bol pôvodne isover prekrytý parozábranou, treba dať parozábranu dolu a znova ju nainštalovať na polystyrén, alebo sa môže parozábrana nechať a môžem položiť polystyrén na ňu?
MARGITA BESNÁ, DOBROHOŠŤ
Vzhľadom na rozdielnu materiálovú bázu a z toho vyplývajúce rozdiely medzi oboma druhmi izolantov sa vzájomná kombinácia izolačných materiálov v konštrukcii neodporúča. Použitie polystyrénových izolačných dosiek v konštrukcii strešného plášťa je rizikové v prvom rade z hľadiska zabezpečenia dokonalej tesnosti a izolácie na styku izolačných dosiek s krokvami, resp. ostatnými drevenými prvkami krovu. Polystyrénové izolačné dosky sú tuhé izolačné dosky a je prakticky nemožné dosiahnuť dokonalé utesnenie na styku dosky s krokvou. Naproti tomu izolácie zo sklenej vlny isover vďaka svojej pružnosti dokonale vytesňujú všetky netesnosti na mieste styku s inými prvkami a zabezpečujú tak požadované izolačné vlastnosti. Práve z tohto dôvodu sa na izolovanie šikmých striech používajú v drvivej väčšine prípadov práve izolácie zo skleného vlákna isover a nie izo-
lanty z penového polystyrénu. Polystyrénové dosky sú vhodné napr. na použitie v skladbe kontaktných zatepľovacích systémov, teda tam, kde sa dosky kladú jedna vedľa druhej na doraz, a nedochádza k styku izolantu s inými konštrukciami. Netesnosti na mieste styku izolantu s inými prvkami predstavujú potenciálne tepelné mosty, s čím sú, samozrejme, spojené riziká, ako výskyt plesní a húb, zvýšené tepelné straty a pod.
Ďalšími dôvodmi, prečo sa neodporúča použiť polystyrénové izolačné dosky v skladbe konštrukcie strešného plášťa, sú napr. zhoršené zvukovoizolačné alebo protipožiarne vlastnosti konštrukcie. Izolanty zo sklenej vlny isover sa totiž okrem vynikajúcich tepelnoizolačných vlastností vyznačujú aj veľmi dobrými zvukovoizolačnými vlastnosťami a okrem tepelnej ochrany tak zabezpečujú
aj ochranu proti hluku. Polystyrénové izolačné dosky túto schopnosť nemajú. Navyše, izolačné dosky z penového polystyrénu sa v porovnaní s izolantmi zo sklenej vlny vyznačujú aj zhoršenými protipožiarnymi vlastnosťami (podľa normy STN EN 13 501-1 sú polystyrénové izolačné dosky z hľadiska reakcie na oheň klasifikované v triede B ako ťažko horľavé materiály, kým izolanty zo sklenej vlny isover sú zaradené v triede A1 ako nehorľavé materiály).
Pokiaľ ide o odpoveď na druhú časť vašej otázky o možnosti aplikácie druhej vrstvy tepelnej izolácie na jestvujúcu parozábranu, takéto riešenie je možné za predpokladu, že pomer hrúbok druhej vrstvy izolácie a pôvodnej vrstvy izolácie je max. 1:3. V prípade, že je hrúbka druhej vrstvy izolácie väčšia, hrozí riziko, že na rozhraní medzi prvou a druhou vrstvou izolácie (teda na mieste, kde je umiestnená parozábrana) klesne teplota pod teplotu rosného bodu a vlhkosť zachytená na parozábrane začne v týchto miestach kondenzovať, čo by, samozrejme, viedlo k vzniku viacerých problémov. Otázka možnosti ponechania parozábrany a aplikácie druhej vrstvy tepelnej izolácie na vrstvu parozábrany preto v prípade použitia materiálov s podobnými tepelnoizolačnými vlastnosťami závisí v prvom rade od pomeru hrúbok pôvodnej vrstvy izolácie a dodatočnej izolácie.
Zhrnutie: Použitie polystyrénových izolačných dosiek v skladbe konštrukcie šikmých striech či už ako prvej alebo druhej vrstvy vám z uvedených dôvodov neodporúčame. Takéto riešenie je vzhľadom na náročnosť zabezpečenia dokonalej tesnosti všetkých stykov veľmi problematické a prináša so sebou viacero rizík. Aj na riešenie druhej vrstvy tepelnej izolácie vám preto odporúčame použiť sklenú vlnu isover (z praktického aj ekonomického hľadiska sú najvhodnejším riešením izolácie zo skleného vlákna, ktoré dnes predstavujú štandardné riešenie v prípade izolácie šikmých striech). Čo sa týka možnosti aplikácie druhej vrstvy izolácie na vrstvu parozábrany, v prípade, že hrúbka druhej vrstvy izolácie nie je väčšia ako 1/3 pôvodnej hrúbky izolácie, je takéto riešenie bezproblémové. V prípade väčšej hrúbky druhej vrstvy izolácie vám však odporúčame obrátiť sa na odborníkov a nechať si spracovať odborné posúdenie návrhu izolácie podložené tepelnotechnickým prepočtom.
Martin Hriňa, Saint-Gobain Isover Slovakia, s. r. o.