Vlani si dokonca na Plešiveckej a Silickej planine v Slovenskom krase postavili stany.
„Zberačov je ťažko aj postihovať, hoci ich prichytíte s plným vedrom plodov, pretože povedia, že to majú pre vlastnú potrebu,“ hovorí Ivo Štyvar z Obvodného lesného úradu v Rožňave. „V národnom parku sa to nesmie.“ Jedným z riešení by bolo dohliadať vo zvýšenej miere nielen na lokality vyhľadávané zberačmi, ale aj na predaj plodov v mestách, obciach, na trhoviskách.
V Rožňave je na trhoviskách povolený ambulantný predaj, ale každý predajca musí správcovi trhoviska predložiť súhlas vlastníka, alebo správcu lesa či urbariátu. Správca trhoviska je povinný kontrolovať to. Ak zistí nedostatky, volá mestskú políciu. „Sem - tam sa objavujú, ale zatiaľ sa vždy preukázali dokladmi,“ dozvedeli sme sa na rožňavskom trhovisku o predajoch lesných plodov.
Zberači skôr profitujú z predaja plodov pri cestách, alebo na frekventovaných miestach, pred obchodnými domami. „Na území Národného parku Slovenský kras je zákaz akéhokoľvek zberu. Len vlastník alebo užívateľ lesa môže zberať pre vlastnú potrebu. Práve organizované zbery sú viac nebezpečné. „Vtedy okamžite voláme políciu,“ hovorí riaditeľ Správy Národného parku Slovenský kras Ján Kilík.
Autor: kra