|
Počas jeho vlády v rokoch 1954 až 1989 prešlo väzením takmer 400-tisíc ľudí a jeden a pol milióna opustilo krajinu. 400 až 3000 ľudí záhadne zmizlo. Krajinu úplne ovládol, všade mal donášačov a policajtov. Hospodársky Paraguaj postavil na nohy a vystaval v krajine cesty, mosty a druhú najväčšiu priehradu na svete, Itaipú. Paraguaj sa stal exportérom energie, chudobným to veľa úžitku neprinieslo. Väčšina peňazí išla vždy na armádu.
Syn nemeckého prisťahovalca sa tiež neskrýval obdivom k nacizmu. Nemeckí vojnoví zločinci jeho pohostinnosť radi využívali, vrátane lekára – vraha Josefa Mengeleho.
Kariéru začal na vojenskej akadémii, po dvoch rokoch z neho bol už poručík a postupne sa vypracoval až na generála. Keď klasickým vojenským pučom prevzal v krajine moc, velil už rok celej armáde.
Stroessner nenávidel komunizmus. Zapojil sa do Operácie Kondor, ktorú v deň 60. narodenín diktátora Pinocheta spustil veliteľ tajnej služby v Chile. Spolu šesť krajín z Južnej Ameriky bojovalo proti ľavicovej či akejkoľvek inej opozícii. „Nepriateľov štátu“ sledovali po celom svete.
V roku 1989 diktátora zbavili moci takým istým spôsobom, akým k nej sám prišiel. Ušiel do exilu v Brazílii. Tá ho nechcela vydať, keď naňho Paraguaj vydal zatykač. Dokonca sa márne dožadoval dôchodku. Strana Colorado, ktorú vytvoril a s jej pomocou vládol, prežila jeho zosadenie a dodnes je pri moci.