Občiansky súd v Amsterdame rozhodol, že Regbun má nárok ako príjemca, ale odmietol jeho požiadavku na plnú kontrolu nad spoločnosťou.
Veritelia Jukosu dúfajú, že získajú aktíva v hodnote viac ako 1,6 miliardy dolárov, čo je v prepočte 46,9 miliardy korún, vrátane výťažku z predaja litovskej rafinérie Mažeikiu a 49-percentného podielu v Transpetrole.
V piatok 11. augusta už Rebgun odvolal dvoch manažérov z vedenia Yukos Finance - Davida Godfreyho a Brudea Misamoira. Týmto krokom posilnil svoju pozíciu v boji o neruské aktíva Jukosu. Jukos, ktorý bol kedysi najväčším producentom ropy v Rusku, ale rozdelil sa pre sporný daňový nedoplatok 27,5 miliardy dolárov, vyhlásil platobnú neschopnosť 1. augusta.
Podľa pozorovateľov rozbitie spoločnosti bolo trestom za politické ambície jej zakladateľa Michaila Chodorkovského, ktorý bol v roku 2005 odsúdený na osem rokov väzenia.
Ďalším z dôvodov rozbitia ruského Jukosu boli snahy Kremľa opäť získať vplyv v strategickom ropnom sektore, pomocou ktorého Rusko uskutočňuje svoju zahraničnú politiku.
Najväčšiu divíziu Jukosu po vládou nariadenej dražbe získal koncern Rosnefť. Informovala o tom agentúra Reuters.