utie týchto výdavkov do budúcnosti, čo nie je šetrenie v pravom zmysle,“ povedala analytička ING Bank Lucia Štekláčová.
Napríklad ministerstvo dopravy zastavilo peniaze, ktoré mali ísť na diaľnice, cesty a informatizáciu v rezorte. Investície budú krátiť aj ďalšie rezorty. „Budeme šetriť na kapitálových výdavkoch,“ povedala ministerka práce Viera Tomanová. Rezort nekúpi klimatizáciu ani náhradný zdroj energie, ako pôvodne plánovalo.
Štátna tajomníčka ministerstva školstva Bibiána Obrimčáková hovorí, že šetrenie v rezorte sa „dotkne aj oblasti športu a mládeže a uzavretých dotačných zmlúv“. Sporiť majú aj podriadené organizácie ministerstva. Ministerstvo financií chce znížiť kapitálové výdavky, dá menej peňazí daňovým a colným úradom.
Rezorty okrem investícií oznámili, že budú hľadať rezervy v prevádzke vlastných úradov. „Chceme znížiť náklady na správu rezortu,“ povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Vláda ešte minulý týždeň rezortom nariadila, aby do konca roka ušetrili spolu takmer 4,5 miliardy korún. ktoré by mali ísť na sociálne prísľuby vlády. Napríklad na vianočný príspevok pre penzistov, zvýšenie príspevku pri narodení prvého dieťaťa.
Šetriť by mali všetky rezorty, a to podľa výšky ich nepovinných výdavkov. Nemali by však siahnuť na platy, dotácie pre obce či spolufinancovanie eurofondov. Návrhy s úspornými opatreniami mali doručiť ministerstvu financií do stredy večera. „Podklady od rezortov prišli načas, musíme ich vyhodnotiť, preto konkrétne výsledky, kde sa bude šetriť, zverejníme až v piatok,“ povedal Šmál.
Plošné šetrenie bez rozsiahlejších analýz je podľa Radovana Ďuranu z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz nesystémové. „Šetrenie bez systémových krokov je skôr politickým gestom. Že to vláda so šetrením nemyslí až tak vážne, dokazuje aj nárast výdavkov v rozpočte na budúci rok,“ povedal. Verejné výdavky majú podľa návrhu stúpnuť o približne päť percent.