Sergej Rusakov so svojimi najslávnejšími deťmi.
FOTO – ANIMATOR.RU
O tri dni neskôr, 15. augusta, ruský výtvarník Svetozar Rusakov, spolutvorca kresleného seriálu No počkaj!, v Moskve vo veku 84 rokov zomrel. A o štyri dni neskôr, v stredu, mal pohreb.
I keď sa podpísal aj pod 50 ďalších kreslených filmov, No počkaj! bol neprekonateľný. Stal sa kultom niekoľkých generácií a objavil sa na televíznych obrazovkách vo vyše sto krajinách.
Rusakov bol posledným žijúcim členom tímu, ktorý zrodil v roku 1968 chuligána vlka s fajčiarskym zlozvykom a vydarene zlomyseľného zajaca. A ich večné dobiedzanie a naháňačku. Z pôvodne jediného príbehu v roku 1968 vzniklo vo veľkých časových pauzách osemnásť dielov.
Príbehy režíroval Vjačeslav Kotenočkin, jeho syn Alexej sa po smrti otca ujal dvoch nových dielov, ktoré mali v ruskej televízii premiéru v novembri. Rusakov chodieval ku Kotenočkinovcom domov, kde režisér s animátorom spoločne tvorili. Malý Alexej bol ako dieťa prvým testujúcim divákom.
Dnešné deti si k zajacovi a vlkovi nájdu cestu komplikovanejšie než v minulosti, ak vôbec majú o takéto priamočiare fóry záujem. Kým počas komunizmu dobrodružstvá smiešnej dvojice boli servírované všetkým deťom a nikomu neprekážal tuhý fajčiar ani pijatika v rozprávke, dnes je práve ovísajúca vlkova cigareta hlavným distribučným problémom. Nariadenia Európskej únie musí akceptovať aj vlk.
Na trhu je tiež počítačová naháňačka, ktorá možno dokáže dnešnú generáciu detí zaujať viac.
Diskusie o seriáli No počkaj! sa viedli v minulosti dvomi smermi. Jednou bolo obvinenie, že schéma je odkopírovaná z amerického Tom a Jerry. Alexej Kotenočkin v rozhovore pre Český rozhlas tvrdí, že to nie je možné, lebo jeho otec mal video až v druhej polovici 80. rokov.
V druhej sa uvažuje, koľko je v rozprávke cenzúry zo strany vtedajších štátnych inštitúcií. Kotenočkin jr. hovorí len o jedinej. Jeho otec vraj chcel, aby vlka narozprával pesničkár Vladimír Vysockij. Keď mu to nepovolili, svoje si presadil nenápadne. Známu melódiu, ktorú si vlk píska, keď sa šplhá na lane, vymyslel práve Vysockij.
Sergej Rusakov, tak ako mnoho ďalších, si viac obľúbil vlka. „Bol sám o sebe veľmi smiešny a nikdy mu nevyšla žiadna nástraha na zajaca,“ povedal v jednom z posledných rozhovorov.