Topolánek (vľavo) preberá vymenovanie premiérom.
FOTO – ČTK
O zostavení novej vlády rokuje Topolánek bez prestania od volieb na začiatku júna. Upustil už od svojej pôvodnej koncepcie trojkoalície s dvomi menšími stranami, ľudovcami a zelenými, ktorá by mala v dvestočlennej dolnej komore parlamentu iba sto hlasov. Posledné týždne sa snaží získať pre svoju menšinovú vládu podporu druhej najsilnejšej strany, sociálnych demokratov Jiřího Paroubka.
Obe strany sa podľa lídrov priblížili k dohode. Paroubek pri odchode od prezidenta povedal, že podpis dohody o tolerancii vlády očakáva na budúcu stredu. Topolánek hovoril aj o možnej dohode už na budúci týždeň. Dovtedy ich však čakajú tvrdé rokovania, ktoré sa nemusia skončiť dohodou.
Ich názory sa v niektorých otázkach stále výrazne líšia. ČSSD žiada písomnú dohodu o podpore novej vlády, podobnú takzvanej opozičnej zmluve z rokov 1998 až 2002. Topolánek to odmieta. Nová opozičná zmluva je preňho ťažko prijateľná aj preto, že patril medzi kritikov tej predchádzajúcej.
Vážnejšie je, že Paroubek aj včera potvrdil, že chce spolurozhodovať o zostave vlády. Týka sa to nielen vlastných „nezávislých“ odborníkov, ktorých má ČSSD nominovať, ale aj ministrov z ODS. Sociálni demokrati odmietajú, aby sa ministrami vnútra a financií stali vplyvní politici ODS Ivan Langer a Vlastimil Tlustý, ktorí im dlhodobo ležia v žalúdku ako najtvrdší kritici ich predchádzajúcej vlády.
ČSSD chce v dohode zakotviť, aby jej schváleniu podliehali aj akékoľvek obmeny ministrov. Podľa týždenníka Týden tak chcú zabrániť neskoršej obnove trojkolície.
ODS naopak žiada, aby dohoda obsahovala presné podmienky, za ktorých ju môže ČSSD vypovedať a iniciovať vyslovenie nedôvery Topolánkovej vláde.
Tomu sa Paroubek bráni. Chce, aby mohol nechať vládu padnúť a vyvolať predčasné voľby vo chvíli, keď to bude pre jeho stranu najvýhodnejšie.