BRATISLAVA - Smer, ktorý je vládnou stranou len niekoľko týždňov, má rekordne vysokú popularitu. Na začiatku augusta s ním podľa prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky sympatizovalo 41,5 percenta opýtaných. Na porovnanie, v júnových voľbách získal Smer 29,1 percenta hlasov.
Popularita strany Roberta Fica je porovnateľná iba s popularitou HZDS na začiatku 90. rokov. Vo voľbách však viac ako 40 percent zatiaľ od roku 1989 nedosiahla žiadna strana.
S vládnym Smerom, SNS a HZDS dohromady sympatizujú takmer dve tretiny ľudí (63,2 percenta), čo je o 4,6 percenta viac ako krátko po voľbách. V júni chcelo podľa ÚVVM túto trojicu voliť spolu 51,1 percenta opýtaných, ale pri hlasovaní nakoniec dostala 49,7 percenta. Aj keď ÚVVM zvolil miesto predvolebnej otázky "Koho by ste volili?" povolebnú otázku "S kým sympatizujete?", podľa sociológa Jozefa Šveca by vo výsledkoch nemal byť väčší rozdiel.
"Je to nabaľovací efekt. Keď je niekto in, ľudia sa k nemu pridajú. Smer zatiaľ iba sľubuje, Fico však dal rozhodne najavo, že sľuby myslí vážne," hovorí politológ Miroslav Kusý. Nárast popularity Smeru mohlo podľa politológa Miroslava Kusého spôsobiť aj pripojenie sa nerozhodnutých a voličov iných strán; po neúspechu vo voľbách sa znížila popularita KSS a aj SF.
Vstup Smeru do koalície so SNS a HZDS sympatizanti Ficovej strany podľa prieskumov uprednostňovali. To, že sa stala faktom, by ich podľa Kusého mohlo v presvedčení utvrdiť. "Smer však nemá veľkú nádej na ďalšie stúpanie, pretože nebude schopný plniť sľuby," predpokladá. Ficovi podľa Kusého zatiaľ vychádza najmä plnenie "drobností".
Sociológ Švec tvrdí, že ľudia očakávajú od vlády veľa. Sľuby ako trinásty dôchodok zrejme zarezonovali. Voliči však budú reagovať aj na realitu napĺňania programu Smeru.
Štruktúra voličov Smeru sa podľa prieskumu výraznejšie nezmenila - sympatizujú s ním najmä mladí od 18 do 24 rokov, robotníci, nezamestnaní a obyvatelia Trenčianskeho, Žilinského a Prešovského kraja.
Začiatkom roku viacerí analytici tvrdili, že vrchol popularity Smeru je okolo 35 %. Jeho preferencie na začiatku roka skutočne začali klesať. Najnižšie boli v júni, len 28,5 %.
Jedinou stranou okrem Smeru, ktorej popularita stúpla, je SMK. Popularita celej pravice sa za mesiac znížila z takmer 33 na 31 percent.
Krátko po voľbách v roku 2002 bola pritom situácia opačná. Popularita Dzurindovej strany, ktorá tesne predstihla Smer, sa pár týždňov po hlasovaní mierne znížila a Ficova strana ju predbehla. Náskok si potom udržala po celé štyri roky.
Na rozdiel od Smeru, ktorý prekonal historické rekordy HZDS, však popularita samotného Fica naďalej zaostáva za niekdajšou popularitou Mečiara.