ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Na akciových trhoch hrajú významnú rolu pocity a celková nálada investorov. Strach z konkrétnej udalosti však väčšinou vyprchá za niekoľko dní. Minulý týždeň po zverejnení informácií, že Británia zmarila teroristické útoky na lietadlá, klesli ceny akcií leteckých spoločností. Dnes už straty viac-menej vymazali.
"Samotná reakcia finančného trhu na konkrétnu hrozbu (napríklad teroristický útok) nebýva príliš významná," povedala generálna riaditeľka ČSOB AM Tatiana Balážová. Po útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku v septembri 2001 index S&P500 stratil do dvoch týždňov približne 13 percent, za ďalšie tri mesiace však stúpol zhruba o 24 percent.
Po udalostiach v Madride v marci 2004 a v Londýne v júli 2005 nenastali na akciových trhoch prudké výpredaje. Londýnsky index FTSE 100 si na druhý deň po útoku v júli 2005 dokonca pripísal zisky. Dokazuje to podľa Istro AM, že akciové trhy sú v súčasnosti oveľa odolnejšie proti takýmto udalostiam.
Akciám neprospieva neistota
Podstatne dlhšie - mesiace aj roky - môže ceny akcií znižovať neistota budúceho vývoja. Dlhodobejším poklesom cien akcií sa prejavuje napríklad negatívny výhľad pre určité ekonomické odvetvie. "Zvyčajne sa skloňujú problémy ako pokles ziskovosti, odlev klientov, vyššie náklady (bezpečnosť, poistenie) a podobne," povedala Balážová.
Niektoré odvetvia naopak môžu z podobných situácií profitovať. Napríklad po hurikáne Katrina rástli tržby a ceny akcií stavebných spoločností. Rástli aj ceny akcií poisťovní, ktoré môžu pri vyššom ohrození pýtať vyššie poistné.
Správanie investorov ovplyvňuje množstvo faktorov. Inak budú napríklad investori na komoditných trhoch reagovať na možné útoky na ropné zariadenia, ktoré by mohli ohroziť dodávky, a inak na útoky podobné ako na londýnskom letisku. Od toho sa odvíja aj postoj investorov, miera ich neistoty či dôvery k trhom. Vo všeobecnosti však rastúce množstvo reálnych hrozieb teroristických útokov zvyšuje neistotu investorov a podľa Istro AM zvyšuje nechuť investovať do rizikovejších aktív.
Kedy nakupovať,
kedy predávať
Skúsenosti z minulosti ukazujú, že obdobie, keď na trhoch prevládajú výrazne negatívne emócie, je dobré na nákup a naopak, pri výrazne dobrej nálade investorov má trh tendenciu ku korekciám. "Pri výrazne negatívnych správach, akými nesporne boli september 2001 (teroristický útok v USA), marec 2004 (teroristický útok v Madride) alebo júl 2005 (teroristický útok v Londýne), sa trh správa podobne: rýchly pokles v dôsledku paniky a neracionálneho rýchleho predaja strieda rýchly nárast na pôvodné alebo vyššie úrovne z obdobia pred zverejnením," povedal Patrik Rybanský z DDS Tatra banky.
Pri výrazne negatívnych náladách na trhu nie je teda spravidla vhodný čas na predaj akcií, keďže vládne panika a akcie klesajú z iracionálnych dôvodov.
MARIANNA ONUFEROVÁ