Ukrajinský minister energetiky si myslí, že ropovodom Odesa – Brody bude prúdiť len ruská ropa. To je v rozpore so zámermi Európskej únie, ktorá chce znížiť energetickú závislosť od Ruska a podporuje prepravu kaspickej ropy.
FOTO – TASR
BRATISLAVA, KYJEV - Ropovodom Odesa - Brody sa bude prepravovať výhradne ruská ropa k Čiernemu moru, povedal v pondelok ukrajinský minister energetiky Jurij Bojko. Považuje to za jediný ekonomický variant využitia produktovodu. Iní dodávatelia, ktorí by ho mohli využiť, nejestvujú, hovorí.
Je šanca na kaspickú ropu?
Európska únia naopak chce, aby sa ropovod Odesa - Brody otvoril pre dovoz ľahkej kaspickej ropy. V Brodoch by ropu presmerovali do ropovodu Družba a prúdila by tak aj cez slovenské územie na Západ. Únia by potom znížila svoju energetickú závislosť od Ruska. Keby ukrajinská vláda preprave kaspickej ropy bránila, dostala by sa s úniou do sporu.
Mikuláš Rakovský, zástupca spoločnosti Ukrtrans na Slovensku, si Bojkove slová vysvetľuje tak, že je prívržencom bývalého prorusky orientovaného prezidenta Leonida Kučmu.
Jeho názor označil za jeho súkromný. „Súčasná vláda Viktora Janukovyča prijala aj určité záväzky týkajúce sa spolupráce s Európskou úniou. A práve takéto rozhodnutie je v rozpore s nimi.“
Slovensko koná európsky
V Kyjeve už je konzorcium poverené Európskou komisiou, aby vypracovalo a dohliadalo na výstavbu ropovodu od Čierneho mora cez Ukrajinu do Poľska.
Vedúci pracovného tímu Hiekki Lehtimaki ocenil snahu slovenskej vlády získať späť balík akcií slovenského ropného prepravcu Transpetrol od krachujúceho ruského Jukosu. Myslí si, že vláda veľmi dobre pozná komerčný potenciál prepravy ropy, ktorý má strategickú úlohu pre bezpečnosť a plynulosť zásobovania nielen Slovenska, ale aj Rakúska, Česka a Nemecka.
„Slovenská vláda neraz deklarovala dodržiavanie energetickej politiky Európskej únie a posledné kroky považujem za konkrétny dôkaz tohto záväzku,“ povedal Lehtimaki. Zdôraznil, že podnik v rukách štátu „bude zárukou záujmu o voľný prístup do ropovodných systémov“.
Akcie sú asi mimo Yukosu
Rafinérie v strednej a vo východnej Európe majú záujem o nové projekty zásobovania, ktoré by boli ekonomicky atraktívnejšie ako súčasné. Práve kaspickí producenti ropy hľadajú nových odberateľov pre svoju ľahkú ropu, ktorá je vhodná pre rastúci dopyt v Európe. Zvýšený odber im má zabezpečiť výstavba ropovodu Odesa - Brody - Plock, povedal Lehtimaki.
Zvýšené dodávky by mohli znižovať ceny, ktoré by sa stali zaujímavejšími pre odberateľov. Okrem toho, aby sa ropovodom Družba prepravovala aj iná ako ruská ropa, objavuje sa aj staronový záujem spojiť Bratislavu a rakúsky Schwechat ropovodom, povedal Lehtimaki.
Minister hospodárstva za Smer Ľubomír Jahnátek sa snaží získať akcie od dcérskej spoločnosti Jukosu Yukos Finance. Podľa právnej analýzy, ktorú si nechal vypracovať jeden z ďalších záujemcov o Transpetrol, poľský prepravca ropy PERN, je 49 percent akcií firmy zrejme „zaparkovaných“ v účelovom holandskom fonde napojenom na spoločnosť Yukos.
Akcie by tak boli zatiaľ chránené pred veriteľmi, hoci na ruský Jukos uvalili ruské justičné orgány konkurz.
Autor: vf