|
Máme síce šesťzväzkovú Encyklopédiu Slovenska (1977 - 1982), šesťzväzkový Slovenský biografický slovník (1986 - 1994) i nemalé množstvo špecializovanhých slovníkov a zborníkov, kde sú spracované jednotlivé lexikálne oblasti alebo ich významní predstavitelia, no v Ottovi sa do jediného zväzku zmestili celé dejiny tejto krajiny, navyše bohato a nápadito ilustrované. A keby len to.
Koncepcia encyklopédie išla na vec doslova zgruntu, lebo všetko sa začína Big Bangom, čiže vznikom vesmíru. Slovensko prichádza na rad až potom, keď autori vysvetlia, ako vznikla planéta Zem, ako prebiehal geologický vývin, ako vznikalo rastlinstvo, živočíchy, klíma.
Exkurzia až k prapočiatkom nie je zbytočná, lebo jednak si tu v hutnej skratke zopakujeme základné poznatky a jednak získame pocit kontinuity všetkého, ktorý si uvedomujeme veľmi zriedka.
Originálna koncepcia slovníka sa prejavuje aj v skladbe jeho ostatných častí, ktorých je 47 a zahŕňajú i oblasti encyklopedicky ešte nevyužité alebo za totality tendenčne skresľované. Napríklad Odievanie a móda, kde však problematika nie je celkom dotiahnutá až do súčasnosti, alebo Cirkvi, rehole a kongregácie, Šľachtické rody, či Kartografia, Medicína alebo Národnostné menšiny. Napodiv, chýba tu taká významná lexikálna skupina ako Šport.
Látku autori spracovali do neobyčajne pútavých celkov: súborný obraz o danej téme poskytuje text na ľavej strane knihy, zachovávajúci aj časovú postupnosť udalostí, problémov, javov a objavov, kým pravá strana je členená podľa storočí, ktoré zvýrazňujú žlté šípky a obsahuje detailnejšie informácie, krátke profily vybraných aktérov s ich podobizňami i fotografie príslušných lokalít alebo predmetov.
Vydavateľova vynachádzavosť sa uplatnila aj v lexikálnej oblasti Literatúra, kde sú na pravých margách detailnejšieho textu umiestené väčšie šípky s menami svetových spisovateľov, názvami a vročeniami ich diel. To umožňuje konfrontovať našu literatúru so svetovou, pričom, samozrejme, nemôže ísť o nejaké hodnotové porovnávanie.
Osobitnú zmienku si zaslúži vyše stopäťdesiatstranová tabuľková časť, ktorá v prehľadných rubrikách presne informuje o slovenských horstvách, jaskyniach, prírodných parkoch a pamiatkach až po literárne žánre, techniky maľby, slovenské opery.
Pri tej dôkladnosti, s akou sú spracované i tieto tabuľky, však prekvapuje, že medzi predstaviteľov našej karikatúry sa dostali zrejme nedopatrením českí karikaturisti Josef Čapek, Josef Lada a Otokar Mrkvička, a nie napríklad Viktor Kubal, Alexander Richter alebo Marián Vanek.
Avšak ani tieto chybičky krásy nezmenšujú význam ottovskej encyklopédie, ktorá má okrem náučnej i svoju estetickú hodnotu. Je to dielo hodné vyše storočnej tradície vo vydávaní náučných slovníkov, akou sa môže pochváliť Ottovo nakladateľstvo.