Vojaci v zákopoch často trpeli depresiami z neustáleho bombardovania. ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK |
dmietli bojovať. Dnes sa chce vláda ich rodinným príslušníkom verejne ospravedlniť a vojakov in memoriam omilostiť.
Šok z bombardovania
Vojaci v zákopoch utrpeli posttraumatický šok z bombardovania. Nervový otras následne ovplyvnil ich správanie a viedol k tomu, že neuposlúchli rozkaz.
Harryho Farra, ktorý mal v tom čase 25 rokov, zastrelili na svitaní v októbri v roku 1916 pre zbabelosť a neposlušnosť. Dva roky bojoval v zákopoch a bol svedkom tých najhorších vojnových masakrov. V šoku z neustáleho bombardovania strávil 5 mesiacov v nemocnici. Jeho trauma bola údajne taká silná, že nedokázal v roztrasenej ruke udržať ani pero. Vojenský súdpodľa britského denníka The Times napriek tomu rozhodol, že sa vojak Farr musí vrátiť na bojisko. Súd trval 20 minút. Farr odmietol a stálo ho to život.
Odtajnené záznamy
Po 90 rokoch jeho meno verejne očistia. Rodina sa o to snaží od roku 1990, keď britský štátny archív odtajnil vojnové dokumenty. Farrova dcéra Gertrude Harrisová (93) mala sedem dní, keď jej otca odviedli na front. O tom, ako zomrel, sa dozvedela až ako 40-ročná. Tvrdí, že to spôsobilo traumu trom generáciám jej rodiny. „Môj otec nebol zbabelec. Bol to statočný vojak. Bojoval za krajinu, a tak aj zomrel,“ povedala pre BBC.
Odtajnené záznamy vojenského súdu uvádzajú, že vojak Farr sa pred súdom obhajoval sám a citujú jeho veliteľa: „Ak nevstaneš a nepôjdeš na ten zasraný front, tak ti vystrelím tvoj zasraný mozog.“ Farr odpovedal, že nedokáže ísť. Záznamy ho opisujú ako udatného vojaka. Pri poprave odmietol, aby mu zaviazali oči. Je pochovaný v neoznačenom hrobe na neznámom mieste.
Verejné ospravedlnenie
Farrovu dcéru podľa The Times rehabilitácia veľmi potešila. „Neverila som, že sa dožijem tohto dňa. Konečne sme sa dočkali spravodlivosti.“
Britský minister obrany Des Browne včera vyhlásil, že predloží do parlamentu dodatok k zákonu o ozbrojených silách, ktorý všetkých popravených vojakov posmrtne rehabilituje. Vláda sa im tak verejne ospravedlní.
Otázka morálky
„Viem, že ide o historickú záležitosť. Napriek tomu som si vedomý toho, ako sa rodiny vojakov cítia. Je to otázka morálky. Myslím, že verejný pardon je namieste,“ cituje The Times ministra. „Nechcem hodnotiť rozhodnutia, ktoré padli počas vojny. Okolnosti boli hrozné. Verím, že najlepšie bude, ak všetkých nespravodlivo odsúdených označíme za obete vojny.“
V minulosti návrh na milosť zamietli ministri John Major, Geoff Hoon aj John Reid.
John Hipkin, organizátor kampane Zastrelení na úsvite, ktorá desaťročia bojuje za očistenie mien vojakov, podľa denníka Daily Telegraph verejné ospravedlnenie uvítal. „Medzi 306 zastrelenými vojakmi boli aj 17-roční chlapci,“ povedal Hipkin.
Naopak, vojenský historik Correlli Barnett si myslí, že ospravedlnenie nemá zmysel. „Je nesprávne hodnotiť rozhodnutia veliteľov v danej situácii. Museli armádu udržať pohromade, aby bojovala. Robili rozhodnutia z inej morálnej perspektívy.“