GPS sa presadzuje už aj u nás. Tržby rastú

BRATISLAVA - Navigačná technika, ktorá aj bežným ľuďom pomáha orientovať sa a nájsť cestu pomocou sústavy satelitov - Global positioning system (GPS) - sa v posledných rokoch rozšírila aj na Slovensku. Prístroje od 4-tisíc až po navigátory za 100-tisíc ko

Americkému pozičnému systému GPS začne už o pár rokov konkurovať európsky Galileo.

ILUSTRÁCIA – REUTERS

rún u nás vlani predávalo asi 50 distribútorov, ktorí mali tržby približne sto miliónov korún. „Očakávame, že tento rok sa tržby zdvojnásobia,“ povedal manažér predaja firmy Conan Daniel Boďa.

V západnej Európe je boom GPS prístrojov omnoho väčší. Obchodníci očakávajú, že objem predaja napríklad v Nemecku, Veľkej Británii alebo v Rakúsku oproti minulému roku stúpne päť- až šesťnásobne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tržby prepočítané na jedného obyvateľa Slovenska sú podľa Boďu zhruba na rovnakej úrovni ako v ostatných krajinách V 4. „V západnej Európe sú tržby za predaj GPS príslušenstva na obyvateľa asi dvojnásobné.“

SkryťVypnúť reklamu

Bežne dostupné navigačné prístroje, ktoré získavajú informácie zo siete amerických satelitov, dokážu zistiť polohu majiteľa kdekoľvek na svete s presnosťou od jedného do 20 metrov. „Garantované rozlíšenie je v prípade civilného využitia len asi sto metrov. Profesionálni geodeti alebo armáda pracujú s presnosťou na centimetre až milimetre,“ povedal vedúci Katedry geodetických základov z Univerzity Komenského Ján Hefty.

Mapy najviac využívajú vodiči. „Navigátory do automobilov tvoria asi 60 percent predaných kusov,“ povedal Boďa. Ľudia začínajú viac kupovať aj ručné GPS prístroje, vhodné pre turistov a cyklistov, ale aj na orientáciu v mes­tách. Niektoré zariadenia sa dajú pripájať aj k vreckovým počítačom a mobilom.

Odborníci a predajcovia sa zhodujú, že presnosť zariadení nezáleží na cene. „Cena závisí od užívateľského prostredia a komfortu,“ povedal riaditeľ obchodného oddelenia distribútora GPS zariadení Geoteam Ľubomír Botka. Napríklad najlacnejšie navigátory majú len čiernobiely displej a nemajú ani mapy, ukazujú len azimut a vzdialenosť od zvoleného cieľa. Najdrahšie prístroje sa dajú ovládať dotykom na veľkom farebnom displeji a pozíciu majiteľa zobrazujú priamo na mape.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou drahších GPS navigátorov od väčších výrobcov sú aj mapy západnej Európy, ktoré rozoznajú aj tie najmenšie ulice v akomkoľvek meste. Importéri v strednej Európe si museli mapy svojich krajín zabezpečiť sami. Domáci zákazník mapu Slovenska k prístroju spravidla dostane automaticky.

„Slovensko malo svoje GPS mapy skompletizované ako prvé z krajín V 4,“ povedal Botka. Ak chce napríklad slovenský vodič využívať systém aj s mapou na českých cestách, musí si mapu Česka dokúpiť asi za sedemtisíc korún. Podobne je to aj s mapami ostatných susedov či Chorvátska.

Americký GPS nebude jediným dostupným systémom družíc, ktoré budú môcť využívať aj bežní ľudia. Európska únia v spolupráci so súkromnými investormi už niekoľko rokov buduje sústavu satelitov Galileo. Do prevádzky by ju mohli uviesť v roku 2009. Pri súčasnom veľkom rozmachu trhu s navigátormi je však GPS aj v Európe bez konkurencie.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčný potenciál majú podľa predsedníčky Ústavu geodézie, kartografie a katastra Jeleny Hudcovskej aj siete pozemných GPS staníc, ktoré zvyšujú komfort a presnosť pri zameriavaní pozície. Informácie sa dajú prenášať rádio­vými vlnami aj prostredníctvom internetu. „Je to veľmi lukratívne pre súkromný sektor,“ povedala Hudcovská. V Holandsku podľa nej okrem štátnej siete už vybudovali aj súkromnú, podobne uvažujú aj v Česku. Siete v zahraničí využívajú napríklad profesionálni geodeti, uplatnia sa aj v elektronickom mýtnom systéme. Na Slovensku by mal ústav podľa Hudcovskej sieť takýchto staníc sprístupniť tento rok na jeseň.

Ako funguje systém GPS

Informácie o polohe navigačné prístroje získavajú zo satelitov. Na obežnej dráhe vo výške 20 200 metrov je spolu 28 GPS družíc. Na zistenie presnej polohy potrebuje bežný užívateľ informácie zároveň aspoň z troch satelitov. Pri náročnejšej navigácii s presnosťou na centimetre, ktorú využívajú napríklad geodeti, treba aspoň päť satelitov súčasne. Európsky systém Galileo zatiaľ na testovacie účely využíva dva satelity.

SkryťVypnúť reklamu

Taxikárom systém GPS zatiaľ nechýba

BRATISLAVA - Navigačné systémy GPS slovenských taxikárov na rozdiel od ich kolegov v zahraničných metropo­lách zatiaľ neoslovili. Šéf Cechu Taxi Milan Velčický hovorí, že aj preto, lebo skúsení vodiči mesto poznajú a navigátor nepotrebujú. Investícia sa podľa neho najmä živnostníkom neoplatí. Pre taxislužby, ktoré denník SME oslovil, sú systémy GPS drahé.

Trasy sa navyše často opakujú. „Osem z desiatich objednávok je rovnakých,“ povedal majiteľ bratislavskej taxislužby Trend taxi Peter Fitoš. Napriek tomu však jeho firemné autá GPS majú. Okrem navigácie pre vodiča, umožňuje aj sledovať pohyb áut z centrály. Investícia do systému pre pätnásť áut vyšla Trend taxi na viac ako 250-tisíc korún.

Redaktori denníka SME sa stretli aj s prípadmi, že taxi­služby vybavili GPS navigátormi lacnejších šoférov, ktorí neboli priamo z Bratislavy. Mesto nepoznali a bez zariadenia by sa mohli stratiť aj so zákazníkom. Mapa v zariadení však neobsahovala dočasne uzavreté úseky a navigátor teda nenavrhol šoférovi možné obchádzkové trasy. „Navigátor je zatiaľ luxus,“ uzavrel Velčický.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: IVAN KAHANEC PAVOL REMIAŠ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 551
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 257
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 706
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 039
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 146
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 932
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 830
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu