v.
Výroba a distribúcia elektriny je na Slovensku oddelená. Elektrárne ju vyrábajú a za veľkoobchodné ceny predávajú distribútorom, ktorí ju predávajú domácnostiam a podnikom.
Distribúcia sa bráni
Platby za distribúciu tvoria podľa elektrární a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví 44 percent celkovej ceny elektriny. Výroba elektriny sa na cene podieľa 40 percentami.
„Neviem posúdiť tento údaj. My ako lokálny distribútor ešte vraciame peniaze slovenskej prenosovej sústave a elektrárňam. Na firmu tak pripadá len 34 percent z konečnej ceny,“ povedal hovorca distribučnej spoločnosti Západoslovenská energetika Ján Orlovský. Nechápe, prečo sa elektrárne zaoberajú týmito číslami. „Je to na regulačnom úrade, aby posúdil, či sú tarify za distribúciu oprávnené,“ hovorí.
Vraj neprimeraný profit
Dôkazom, že elektrárne za vysoké ceny nemôžu, je podľa ich generálneho riaditeľa Marca Arcelliho fakt, že veľkoobchodné ceny elektriny na Slovensku sú jedny z najnižších v Európe. Megawatthodina stojí približne 42,5 eura. Podľa internetových stránok búrz v jednotlivých krajinách stojí v Nemecku 1 MWh vyše 55 eur, v Maďarsku 47,5 eura a aj v Česku o niečo viac ako u nás.
„Profit, ktorý v energetike dosahujú distribučné spoločnosti, je neprimeraný,“ povedal Arcelli. Opiera sa o údaje o ich ziskoch. Západoslovenská, Stredoslovenská a Východoslovenská energetika dosiahli podľa výročných správ za rok 2005 spolu zisk po zdanení 6,5 miliardy korún. Slovenské elektrárne mali za rovnaké obdobie zisk 1,7 miliardy korún.
Enel si elektrárne nechá
Slovenská vláda od elektrární žiada, aby znížili cenu elektriny o 5 percent. O tejto veci už od pondelka rokuje expertná skupina elektrární s predstaviteľmi ministerstva hospodárstva. Elektrárne potrebujú na rokovania podľa Arcelliho ďalšie dva týždne.
Minister hospodárstva za Smer Ľubomír Jahnátek naznačil, že vláda by rada nedávno sprivatizovanú časť elektrární kúpila naspäť, Enel však aj včera zopakoval, že nemá záujem svoj väčšinový podiel štátu predať. Do výrobných kapacít plánuje investovať okolo 72 miliárd korún.
Arcelli sa neobáva, že by politika súčasnej vlády mohla byť pre Enel hrozbou. „Slovensko je súčasťou Európskej únie, preto si nemyslím, že by došlo k radikálnym zmenám alebo k ohrozeniu podnikateľského prostredia,“ povedal.