Koizumi sa vyzúva pred vstupom do svätyne Jasukuni. Fotografiu Jasukuni a plagát Koizumiho pálili v juhokórejskom Soule na protijaponských demonštráciách.
FOTO – REUTERS
TOKIO - Japonský premiér Džuničiró Koizumi si včera uctil kontroverznú šintoistickú svätyňu Jasukuni v Tokiu a krátko pred odchodom z politiky tak rozhneval Čínu a Južnú Kóreu, ktoré ho pred návštevou svätyne vystríhali.
Koizumi navštívil Jasukuni zasvätenú Japoncom, ktorí padli v novodobých vojnách, v citlivý deň výročia japonskej kapitulácie 15. augusta 1945. Žiaden premiér tam v tento deň nebol 20 rokov.
Čína, ktorú Japonsko počas druhej svetovej vojny okupovalo, okamžite hovorilo o kroku, ktorý „podkopáva politické základy pre vzťahy medzi Čínou a Japonskom“. Južná Kórea to označila za „úplnú neúctu“ k jeho ľudu a zvažovala stiahnutie veľvyslanca z Tokia. V oboch krajinách sa konali protijaponské demonštrácie.
Koizumi odkázal, že sa vo svätyni modlil za mier a padnutých a Peking a Soul podľa neho význam Jasukuni preceňujú.
Svätyňa je v ázijských krajinách spájaná s moderným japonským militarizmom a nacionalizmom. Uctievaných je tam viac než 2,5 milióna padlých od občianskej vojny z roku 1853. Medzi nimi je aj 14 odsúdených vojnových zločincov. Peking a Soul vnímajú premiérove návštevy ako dôkaz, že Tokio neľutuje svoje vojenské výpady z minulosti.
Koizumi včera na ďalšej spomienkovej udalosti v sprievode cisára Akihita vyjadril veľkú ľútosť nad obeťami a utrpením, ktoré v minulosti spôsobilo Japonsko. Zopakoval, že návštevu svätyne nevníma ako ospravedlňovanie vojen a militarizmu.
Čína, Južná Kórea aj ďalšie ázijské krajiny však tieto návštevy ako provokáciu vnímajú. Koizumi toto hľadisko do úvahy nikdy nebral. Vzťahy Japonska s Čínou a Južnou Kóreou sú teraz veľmi zlé čiastočne aj pre Koizumiho časté návštevy svätyne.
Premiér vstúpil do Jasukuni od roku 2001 šesťkrát. Na Koizumiho, ktorý v septembri odstúpi z funkcie premiéra, čakali pred svätyňou davy novinárov, nacionalistov a odporcov chrámu.
Koizumi bol vždy politik okázalých a dramatických gest. Návštevou svätyne splnil starší sľub, že ju navštívi aj 15. augusta. Povedal to v roku 2001 v kampani, aby získal podporu vplyvných vojnových veteránskych organizácií. Je to len ďalšie „Koizumiho divadielko“, komentovali včerajšok miestni analytici.
Prekvapením boli jeho dve návštevy Severnej Kórey, kde sa mu podarilo vyrokovať s Kim Čong-ilom návrat niekoľkých Japoncov unesených severokórejskými agentmi. Médiá vlani fascinovalo, keď si s rebelmi vo vlastnej strane poradil tak, že proti nim nasadil mladých ľudí a s nimi vyhral predčasné voľby. Rovnako informovali aj o jeho „show biznis“ aktivitách, akou bola návšteva domu Elvisa Presleyho, kam zavítal na pozvanie Georgea Busha. Zaujal aj, keď vyzval do tanca herca Richarda Gereho, na ktorého sa vraj podobá.