s-Posten a prebrané mnohými svetovými periodikami.
Na rozdiel od karikatúr Mohameda, teheránska výstava zatiaľ žiadny veľký škandál nevyvolala - v pondelok prišlo na jej otvorenie v iránskej metropole skromných 50 ľudí. Mnoho iránskych osobností nepokladá usporiadanie výstavy za šťastný krok.
Väčšina z karikatúr síce zodpovedá názvu expozície - Holokaust, alebo Katastrofa európskeho židovstva očami karikaturistov - ale kresby nie sú také militantné a útočné, ako sa očakávalo, keď v zime prezident Iránu Mahmúd Ahmadínedžád výstavu verejne avizoval.
„Prišla som, aby som sa dozvedela o histórii holokaustu a dôvodoch, prečo vznikol štát Izrael,“ povedala televízii al-Džazíra na pondelkovej vernisáži 23–ročná Zachra Amoli. Svoj cieľ len ťažko dosiahne - obrázky nevypovedajú o historickej pravde, ale snažia sa viac či menej kultivovane splniť základnú myšlienku iránskeho prezidenta – ten označil vyvraždenie 6 miliónov Židov počas druhej svetovej vojny za mýtus.
Indonézsky umelec Tony Tomdean napríklad zvolil tému americkej sochy Slobody, ktorá v jednej ruke drží knihu o holokauste a druhou „hajluje“. Na konkurz vyhlásený populárnym iránskym denníkom Hamshahri a serverom IranCartoon.com sa prihlásilo 1200 kresličov z celého sveta vrátane USA. Vybrali 204 obrázkov. „Neodmietame fakt, že počas druhej svetovej vojny zabíjali Židov, ale prečo za to majú trpieť Palestínčania?“ povedal riaditeľ expozície Masúd Šodžají a zmiernil Ahmadínedžádov výrok, podľa ktorého Židia využívajú „výmysly o holokauste“ len na legitimizáciu štátu Izrael.
Nie náhodou bola expozícia umiestnená do budovy veľvyslanectva Palestíny v Teheráne, kde do roku 1979 sídlila izraelská ambasáda. Obrázky tu budú až do 13. septembra. Víťaz získa odmenu vo výške 12–tisíc dolárov.
Autor: PETRA ROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum, pre SME