Dies irae: posledné dni Banskej Bystrice

Dňa 18. októbra sa narodil Martin Rázus a zároveň moja stará mama. Narodili sa v ten istý deň, mesiac i rok, v roku 1944 sme oslavovali ich výročie. Ako obvykle sme sa vybrali kúpiť jej kvet. Otec od rána pomáhal stavať na Urpíne bunker v rámci opevňovací

FOTO - ARCHÍV


ch prác. Mal som navštevovať tretiu triedu, ale cez Povstanie sa do školy nechodilo, tak som si doma striedavo čítal a hral na klavíri.

Otec sa napoludnie prišiel naobedovať a vzal ma na Urpín. Prácu na bunkri už skoro dokončili. Z Urpína sme preto zišli na jeho úpätie k pamiatkovo chránenému Thurzovskému domu (dnes je z neho ruina), vedľa ktorého bolo vtedy záhradníctvo. Kúpili sme tu kvetinku pre starú mamu a chystali sme sa prejsť domov cez Hron a Národnú ulicu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Boli sme ešte pod klenbami, keď sa na oblohe objavilo niekoľko lietadiel. V okamihu sa začali spúšťať strmhlav nadol. To ma už chránil otec vlastným telom pri bráničke do záhradníctva. Bolo počuť veľký treskot a cez bránu som zazrel lietať trosky. Celé to trvalo niekoľko minút, ale spamätávali sme sa z toho spolu s obyvateľmi domu vari hodinu. Jedna pani neustále opakovala, ako videla padať z lietadla bombu. V tom čase, po šesťtýždňových skúsenostiach, sme už letecké poplachy nebrali vážne a okrem toho sme verili stredovekým klenbám našich obydlí, ktoré nás mali ochrániť. Nemecké bombardovanie nás preto šokovalo. Asi celú Banskú Bystricu.

SkryťVypnúť reklamu

Zverili nám malé dievčatko

Až nedávno som sa dozvedel, že krátko pred tým 18. októbrom vyzerala situácia veľmi nádejne: admirál Horthy vyhlásil, že odskakuje od Hitlera a pridáva sa k Rusom. To by bolo bývalo, namiesto nemeckého bombardovania by sme mali na námestí prehliadku vojsk Červenej armády. A nebolo by Kremničky, Nemeckej, Kľaku, či Ostrého Grúňa. Lenže Hitlerovci boli tento raz rýchlejší, milého Horthyho uniesli a v Maďarsku nastolili režim, ktorý prinútil Maďarov bojovať ďalej po nemeckom boku.

Zároveň začali Nemci generálny útok proti Povstaniu. Ktorýsi deň po tom bombardovaní pribehol s batohom na chrbte jeden z našich občasných, ale dosť častých nocľažníkov so správou, že padol Tisovec. V priebehu týždňa odišli do hôr aj všetci naši stáli nocľažníci - bystrickí funkcionári v povstaleckých orgánoch.

SkryťVypnúť reklamu

K smutnej, až beznádejnej nálade prispievalo aj počasie. Vo vzduchu bolo cítiť, že je koniec, všetko utekalo. Niektorý deň sme spálili aj všetku povstaleckú tlač, ktorú som si predtým každý deň zvykol celú prečítať. Všetci hostia našej domácnosti odišli smerom na Staré Hory. Ale získali sme aj prírastok do domácnosti. Ktorýsi deň nás navštívil starý rodinný priateľ, bývalý kokavský notár. Spolu s manželkou a vnučkou, mojou rovesníčkou bývali neďaleko nás na Dolnej ulici. A hoci išlo o židovskú rodinu, mali výnimku. Lenže teraz všetci cítili, že všetkým výnimkám je koniec. Preto dievčatko zverili do opatery našej rodine a sami odišli do hôr; starý pán potom zahynul v Kaliští.

Nemecká oslava v Banskej Bystrici

Nad ránom toho osudného dňa, týždeň po bombardovaní, nás zobudili mohutné detonácie do vzduchu vyhodených bystrických mostov. Potom sme v pivnici hodiny počúvali streľbu a stará mama sa len obávala, aby sa mesto nestalo epicentrom bojových aktivít. O Bystricu sa však už nebojovalo. Zaplavili ju šedé uniformy s lebkami na čiapkach, čo bolo označenie príslušníkov SS. Na tretí deň po obsadení Bystrice nacisti oslavovali víťazstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Bývali sme niekoľko domov pod námestím. Otec ma vzal na prechádzku. Lenže námestie bolo nepriedušne uzavreté, esesáci slušne, ale dôrazne naznačovali, že vstup na námestie nie je možný. Po slávnosti Nemci usporiadali prehliadku svojich motorizovaných jednotiek. Krátko potom našou ulicou pochodoval iný sprievod: tisíce slovenských zajatcov, ktorých vliekli do Nemecka. Večer vysielal bratislavský rozhlas reportáž z bystrickej oslavy s prejavom Jozefa Tisu. V komentári sa hovorilo o tisíckach obyvateľov pozdravujúcich prezidenta. Prvýkrát v živote som sa vtedy zoznámil s nespoľahlivosťou propagandy. Ešteže sme mohli aj naďalej počúvať londýnsky rozhlas a živiť tak svoju nádej do budúcnosti.

Beloslav Riečan, 69 rokov

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 500
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 185
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 818
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 635
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 780
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 491
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu