Víťazný švédsky trojskokan Christian Olsson ďakuje divákom, ktorí zaplnili štadión aj v daždi. FOTO - REUTERS
Kto dáva v atletike prednosť súbojom pred honbou za rekordmi, musel byť s 19. majstrovstvami Európy v Göteborgu spokojný. Fanúšik bažiaci po skvelých výkonoch sklamaný. Atletika na našom kontinente stagnuje. Iba výškarská hodnota Rusa Andreja Silnova 236 cm a domácej viacbojárskej hviezdy Caroliny Klüftovej 6740 bodov sú najlepšími svetovými výkonmi roka.
Organizátori: perfektne a s úsmevom
Napriek nižšej hodnote výkonov göteborský šampionát nadchol. "Bola to silná prezentácia nášho športu," povedal na záver prezident Európskej atletickej asociácie Hansjörg Wirz, bývalý šéf chýrneho zürišského mítingu.
Usporiadatelia mysleli na každý detail, servisné veci zvládali v sekundových časoch. Ľahko a s úsmevom.
Göteborg nie je na mape chýrnych podujatí novým mestom. Starší obyvatelia si pamätajú MS vo futbale (1958). Mladší ME v tomto športe (1992). Vo švédskom juhozápadnom prístave boli šampionáty v hokeji, stolnom tenise, pred jedenástimi rokmi svetový v atletike.
Kreatívni Švédi pridali aj teraz čosi nové. Ullevi štadión už z diaľky "kričal" - idete na atletiku. Na stĺpoch stožiarov osvetlenia sa v elegantných športových pózach vynímali azda 50 metrov vysoké plagáty s postavami domácich hviezd - Klüftovej, dvojičiek Susanny a Jenny Kallurových, Kajsy Bergqvistovej. Dámy mali prednosť.
Otvorenie: športový i kultúrny festival
Na úvodný ceremoniál, deň pred jeho začiatkom, pozvali atletickú Európu a celý Göteborg na hlavné námestie Götapltsen pred Národným divadlom. V stotisícovej tlačenici bolo počuť, vidieť sotva. Športový šampionát otvárali vedno s kultúrnym festivalom. V galérii opodiaľ vystavovali Picassove obrazy.
Atlétov privítal najvzácnejší hosť, trojskokan Jonathan Edwards. Angličan je prvý na svete, ktorý preskočil osemnásť metrov. Práve v Göteborgu na MS 1995. Pre istotu dvakrát v priebehu 20 minút - 18,16 m a 18,29 m.
Mladícky, usmiaty, na každý pozdrav odpovedajúci prešedivený štyridsiatnik neprišiel na ME len ako reprezentačná celebrita. Pomáhal komentátorom BBC, plnil úlohu veľvyslanca londýnskej olympiády 2012.
Ozdobou boli skoky
Trojskokanské súťaže boli aj teraz ozdobou. Ruska Lebedevová si pre zlato doskočila posledným pokusom 15,15 m, domáci atlét priamo z Göteborgu Christian Olsson v psom počasí skočil 17,67 m.
Skvelé boli aj výškarske preteky, hoci Švédom priniesli smútok. Favorizované domáce esá Holm a Bergqvistová skončili tretie. Skokan Stefan sa chvíľu hneval: "Diváci boli síce fantastickí, ale výškarom futbalové povzbudzovanie nepomáha."
Výškarka Kajsa si najprv trochu poplakala, potom obecenstvu odkázala: "Prepáčte mi, že som bola 'až' tretia. Snažila som sa, viac som urobiť nemohla."
Výškarské súťaže priniesli zrejme najväčšie senzácie ME. Vyhrali ich 22-ročný Rus Andrej Silnov a 28-ročná okuliarnatá Belgičanka Tia Tellebautová. Diváci zo sklamania precitli za niekoľko minút. Rus i Belgičanka si užili ovácií ako nikdy.
Divácky záujem od rána do večera
Ak sme spomínali súboje, jednotkový sa odohral na osemstometrovej trati mužov. Prvého Holanďana Soma delili od strieborného Luxemburčana Fiegena tri stotiny. Prvá šestka sa zmestila do polsekundového minirozdielu. Fiegen nie tak dávno rovnocenne súťažil s naším Pelikánom.
Švédi sa ihneď po skončení šampionátu pochválili. Súťaže videlo za sedem dní 269 137 divákov. Ullevi štadión ma kapacitu 32-tisíc. V piatok, keď súťažili sestry Kallurové a Bergqvistová prišlo 32 557 návštevníkov. Na predpoludňajšie kvalifikácie a rozbehy chodilo od pätnásť- do dvadsaťtisíc ľudí.
Domáca televízia SVT vydala sledovanosť vo Švédsku za prvé štyri dni. Pohybovala sa od 16,5 po 25,7 %. V piatok zneli neoficiálne odhady 35 percent.
Obchodník Wirz povedal: "Göteborg treba oceniť najvyššou známkou kvality ako vysokokvalitný produkt." Švédska srdečnosť sa vyčísliť nedá nijako. Slovami áno - obrovská.
Medailová bilancia
1. Rusko 12 12 10
2. Nemecko 4 4 2
3. Bielorusko 4 3 2
4. Francúzsko 4 1 3
5. Španielsko 3 3 5
6. Švédsko 3 1 2
7. Belgicko 3 0 0
8. Portugalsko 2 1 1
9. Taliansko 2 0 1
10. V. Británia 1 5 5
11. Česko 1 2 1
12. Fínsko
Grécko 1 2 0
14. Bulharsko 1 1 1
15. Holandsko
Nórsko 1 1 0
17. Izrael
Lotyšsko
Litva 1 0 0
20. Poľsko 0 3 4
21. Ukrajina 0 1 2
22. Estónsko 0 1 1
23. Maďarsko
Írsko
Luxembursko
Srbsko
Švajčiarsko 0 1 0
28. Rumunsko 0 0 2
29. Dánsko
Slovinsko
Turecko 0 0 1
Göteborčania husto lemovali celú trať ženského maratónu. Senzačne ho vyhrala Nemka Ulrike Maischová. FOTO - REUTERS