BRATISLAVA 15. augusta (SITA/AFP) - Laureát Nobelovej ceny, nemecký spisovateľ Günter Grass sa v pondelok bránil proti kritikom, ktorí ostro odsúdili jeho priznanie, že počas druhej svetovej vojny slúžil v nacistických Ochranných oddieloch SS. Sedemdesiatosemročný Grass vyhlásil, že sa od prezradenia svojej kontroverznej minulosti cíti dotknutý prudkými útokmi na svoju osobu. "Určite je to snaha niektorých ľudí urobiť zo mňa neželanú osobu," povedal Grass pre nemeckú tlačovú agentúru DPA. "Preto som vďačný za to, že sú aj iné názor. Dúfam len, že moji kritici budú moju pripravovanú knihu čítať pozorne," uviedol. Vo svojej nadchádzajúcej autobiografii o detstve v Gdansku Grass po prvý raz odhalí, ako ho v 17 rokoch naverbovali do oddielu SS. Ako autor vyhlásil, nikdy počas svojej vojenskej služby nevystrelil jedinú ranu. Dlhoročný ľavičiar Grass, ktorý sa preslávil románom Plechový bubienok z roku 1959, doteraz tvrdil, že bol členom nemeckých obranných vzdušných síl. Podľa vlastných slov sa za členstvo v SS mimoriadne hanbí. Tieto jednotky boli totiž známe svoju brutalitou proti civilistom v Nemeckom okupovaných územiach. "Cítil som to ako stigmu celých 60 rokov a snažil som sa z toho vyvodiť príslušné dôsledky. Formovalo to moje neskoršie správanie ako autora a občana," povedal. Jeho vydavateľstvo Steidel sa odmietlo oficiálne k celej záležitosti vyjadriť. "To, že to nabralo takýto spád, nás prekvapilo. V žiadnom prípade sme to neiniciovali," uviedla hovorkyňa spoločnosti.
Bombastické odhalenie spustilo lavínu odmietavých reakcií. Grassov životopisec Michael Jürgs to označil za koniec jednej morálnej autority. Bývalý poľský prezident Lech Walesa požaduje, aby sa Grass vzdal čestného občianstva v meste Gdansk. Podľa prominentného literárneho kritika Hellmutha Karaska Grass celý čas tieto skutočnosti tajil, aby mohol získať Nobelovu cenu, čo sa mu napokon i v roku 1993 napokon podarilo. "Myslím, že túto cenu získal podvodom," uviedol kritik pre Bayerischer Rundfunk. "Nemyslím, že by Nobelovu cenu niekedy získal, keby sa toto vedelo."
Na Grassovej strane však stojí nemecký židovský spisovateľ Ralph Giordano, ktorý tvrdí, že jeho mladosť je veľmi podstatný poľahčujúci faktor. "Günter Grass mal šesť rokov, keď sa v roku 1933 dostali k moci nacisti," povedal 83-ročný Giordano pre denník Stuttgarter Nachrichten. "Čo iné sa z neho mohlo stať, keď čelil takej masívnej propagande zo strany nacistického Nemecka? Nič. Aké mal vnútorné mechanizmy na svoju obranu? Žiadne. S tým zaslepeným dieťaťom ho už nič nespája. Verím, že celým tým utajovaním mimoriadne trpel," dodal.