Moslimskí veriaci vchádzajú na modlitbu do mešity vo východnej časti Londýna.
FOTO – REUTERS
Vicepremiér John Prescott a ministerka Ruth Kellyová včera absolvovali v Londýne sériu stretnutí s moslimskými skupinami. Ďalšie majú nasledovať v najbližších týždňoch po celej krajine. „Musíme si priznať, že máme problém. Je to ako byť alkoholikom, musíme sa postaviť a začať otvorenú a čestnú debatu,“ povedal člen moslimskej rady Sufi Haras Rufik pre BBC.
Vláda i moslimovia chcú spoločne bojovať proti terorizmu, ich predstavy ako, sú rôzne. Moslimskí lídri cez víkend vyzvali kabinet, aby zmenil zahraničnú politiku. Sú presvedčení, že za radikalizáciou mladých moslimov je účasť Londýna vo vojne v Iraku či politické postoje v poslednej vojne medzi Izraelom a Libanonom. Úrad vlády však tieto výzvy odmieta a tvrdí, že sú to práve moslimskí lídri, ktorí musia robiť viac, aby zabránili šíreniu extrémizmu.
„Myslím, že pridať by mali obe strany. Spoločne dosiahnu oveľa viac,“ povedala pre SME mladá britská moslimka Rufaidah Al-Zeed, ktorej rodičia pochádzajú zo Sýrie. „Z plánovaných útokov som zhrozená. Som však proti plošnému obviňovaniu. Každé náboženstvo možno zneužiť.“ Rufaidah tvrdí, že mnoho moslimov aj z jej okolia vedú k radikálnejším postojom posledné udalosti na Blízkom východe.
Na Britských ostrovoch žije vyše jeden a pol milióna moslimov. Najviac ich prichádzalo od šesťdesiatych rokov minulého storočia najmä z Pakistanu, Turecka, Iránu, Iraku, Afganistanu a Somálska. Polovica dnešných moslimov sa narodila už v Británii. Posledné výskumy ukázali, že je medzi nimi vyššia nezamestnanosť a majú nižšie vzdelenie v porovnaní s ostatnými komunitami.
Britská vláda zintenzívnila kontakty s moslimami už po vlaňajších výbuchoch v londýnskom metre. Prijala akčný plán, ktorý má zlepšiť dialóg. Kritici však tvrdia, že sú to pekné predstavy, ktoré nefungujú.
Moslimovia stále cítia podozrievavé pohľady a nedôveru. „Myslím, že väčšina Londýnčanov je tolerantná, a nemá problém, že chodím zahalená. V nedeľu som však vystupovala z vlaku a jedna staršia pani mi umýselne stúpla na nohu,“ hovorí Rafaidah, pre ktorú to bola prvá negatívna skúsenosť po dlhšom čase.
Batožinu už povolili
LONDÝN - Británia zmiernila bezpečnostné opatrenia, ktoré zaviedla vo štvrtok po zmarení teroristických atentátov. Hrozba sa znížila na štvrtý stupeň. „Stále vážne hrozí atentát. Vyzývam verejnosť, aby bola obozretná,“ povedal včera minister vnútra John Reid.
Na letiskách pokračujú prísne kontroly, množstvo letov na Heathrowe opäť zrušili. Späť sa vrátil aj stroj British Airways, ktorý letel do Spojených štátov. Na palube totiž začal zvoniť mobil.
Cestujúci si nemohli zobrať na palubu žiadnu príručnú batožinu a tekutiny. To im oddnes opäť povolia. Pasažieri môžu mať na palube jednu batožinu s maximálnymi rozmermi 45x35x16 centimetrov, a to vrátane koliesok, nožičiek a rukovätí.
Z tekutín sú povolené len lieky, napríklad inzulín a mlieko pre batoľatá, ktoré však bude musieť ochutnať osoba, ktorá dieťa sprevádza.
Polícia stále vypočúva 23 ľudí, ktorých zatkla. V noci prehľadala aj les v Buckinghamshire. Nedeľník Sunday Mirror tvrdil, že medzi zatknutými je žena, ktorá chcela použiť vlastné dieťa k prepašovaniu výbušniny na palubu lietadla.
(čtk)