Sexuálne obťažovanie sa týka malej skupiny ľudí, a preto nie je vážnym sociálnym problémom.
Realita:
Sexuálne obťažovanie zažila jedna zo štyroch žien a jeden z desiatich mužov. Táto skúsenosť nie je "vyhradená" pre určité skupiny - podobné situácie zažívajú ľudia každého veku, rasy, vzhľadu, stavu, sexuálnej orientácie, v rôznych povolaniach a s rôznym socio-ekonomickým statusom.
Mýtus:
Ľudia nerozprávajú o sexuálnom obťažovaní - to znamená, že neexistuje.
Realita:
Obete nehovoria o incidentoch, pretože sa cítia izolované, ponížené, alebo sa boja následkov (strata práce, strata dobrého mena).
Mýtus:
Obete si sami zapríčiňujú obťažovanie tým, ako sa správajú alebo ako sa obliekajú. Obeťami obťažovania sa stávajú iba atraktívni ľudia.
Realita:
Vzhľad obete nie je príčinou sexuálneho obťažovania. Problémom je správanie obťažovateľa.
Mýtus:
Ľudia, ktorí sexuálne obťažujú iných, sú "nadržaní".
Realita:
Sexuálne obťažovanie nie je sexuálne motivované správanie. Je to správanie, ktoré je výrazom pocitu moci.
Mýtus:
Ľudia, ktorí zotrvávajú v prostredí, kde sú sexuálne obťažovaní, majú takéto zaobchádzanie radi, alebo sú to masochisti.
Realita:
Ľudia, ktorí v zamestnaní zažili sexuálne obťažovanie, často nemôžu odísť pre nedostatok
iných pracovných príležitostí a preto, že zamestnanie je ich jediným zdrojom príjmov.
Mýtus:
Len šéfovia sú v takej pozícii, že môžu obťažovať podriadených.
Realita:
Spolupracovníci, klienti alebo študenti sa tiež často stávajú "obťažovateľmi" a robia tak z pracoviska nepríjemné miesto. Medzi kolegami môžu byť tiež značné "silové" rozdiely - napríklad jeden z kolegov môže mať dôležitú informáciu, vzťahujúcu sa k pracovnej úlohe a tým získa prevahu, ktorú môže zneužívať.
Mýtus:
Obťažovať ženu slovnými narážkami alebo dotykmi je neškodné. Žena, ktorá sa bráni nemá zmysel pre humor.
Realita:
Sexuálne obťažovanie je ponižujúce a dokáže podkopať pracovné nasadenie a zničiť pracovné výsledky obete. Obete trpia fyzicky aj emocionálne. Strácajú sebaistotu a sebaúctu, pretože majú pocit, že by sa mali proti takému konaniu postaviť a nedokážu to. Ostatní kolegovia tiež niekedy hodnotia pocity obete negatívne, s poukázaním na to, že si za situáciu môže sama.
Zdroj: www.uregina.ca