BRATISLAVA - Vláda Roberta Fica zrejme nezmení smerovanie krajiny. Zhodujú sa v tom analytici a podobné hlasy počuť i z radov opozície. Pred voľbami pritom najmä Ficova strana Smer hovorila o otáčaní kormidla.
Po voľbách a zostavení vládnej koalície Smeru s HZDS a SNS prudko klesol kurz koruny, takže zasahovať musela Národná banka Slovenska. Išlo o jasný dôsledok očakávaných negatívnych zmien. Obavy vyplývali najmä z toho, že by Smer splnil niektoré svoje predvolebné sľuby, ktoré hrozili zásadne zvrátiť reformu predošlej vlády. Ďalší problém mohol znamenať fakt, že Smer si pribral za partnerov do vlády strany, ktoré nemajú dobrý kredit.
Dnes je koruna pomerne stabilná, i keď výkyvy sa môžu prejaviť v súvislosti s očakávaným rokovaním o štátnom rozpočte.
Sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK dnes hovorí, že povolebné úvahy o smerovaní Slovenska boli chvíľkové a nešlo o ohrozenie strategického smerovania krajiny.
Politológ Grigorij Mesežnikov vidí snahy vlády zmeniť vývoj v krajine, ale neočakáva deformácie, ktoré by vrátili Slovensko pred rok 1998. Je dôležité, že vláda sa prihlásila k plánu svojich predchodcov prijať euro v roku 2009, čo znamená zachovanie finančnej disciplíny, mieni ekonóm Pavol Kárász zo Slovenskej akadémie vied. Plány niektorých strán spred volieb sa podľa neho zreálnili. Niektoré tiež úplne zmizli, lebo neboli splniteľné.
Ak by nová vláda dokázala priniesť netradičné postupy a tvorivosť v hospodárskej politike, podarilo by sa jej zmierniť sociálne dosahy, mieni Kárász. "To by si však vyžadovalo nesmierne nároky na inovatívne riešenia," dodáva. Mesežnikov však pripomína, že po nástupe Fica a jeho partnerov k moci sa zmenila atmosféra. Znova sa totiž verejne debatuje o témach, na ktoré sa už zabúdalo, ako je problematika maďarskej menšiny. "Reakcie SNS, ale aj ostatných koaličných partnerov menia celkovú atmosféru. Sú aj snahy posilniť koncentráciu moci, zmeniť volebný zákon. Lenže možnosti majú obmedzené," dodáva.
"Krajina je iná," hovorí politológ Mesežnikov. "Nielen členstvom v Európskej únii a NATO. Skúsenejšia opozícia, nezávislé médiá, občianska spoločnosť budú vytvárať prekážky eventuálnym pokusom vrátiť vývoj späť." Nová vláda nemá odvahu ani kapacitu, aby zvrátila reformy, mieni.
Mesežnikov však nevylučuje zápas o udržanie reforiem. Ako vraví, bol by prekvapený, keby sa vláde podarilo zlikvidovať všetko tak, ako deklarovala pred voľbami. "Antireformnou politikou získali solídnu podporu voličov, ale reformy mali systémový charakter. Rušenie by destabilizovalo krajinu, aj vládnutie súčasnej vlády," hovorí. Vláda Roberta Fica bude podľa Mesežnikova skôr prispôsobovať predvolebnú rétoriku pragmatickým krokom.
Z vlády cítiť strach, aby nik nespochybňoval jej záväzok prijať euro v roku 2009, mieni politológ Miroslav Kusý: "Dávajú si na to veľký pozor." Podľa neho Fico naráža pri presadzovaní niektorých predvolebných sľubov na tvrdé bariéry, lebo ich nevie transformovať do reality. "Nad tým jeho ministri ostávajú stáť," hovorí Kusý. V krajine sa dá všeličo pribrzdiť, ale celkové zvrátenie už nie je možné, dodáva.
Sociálny štát, o ktorom hovoril najmä Smer pred voľbami, je podľa Kusého "neurčitá vízia".
Vláda sa bude pokúšať niečo zmeniť, ale nie zásadne, mieni poslanec za SDKÚ Tomáš Galbavý. Príkladom je podľa neho Ficova kritika Dzurindovej vlády v minulom volebnom období, týkajúca sa jej neochoty znížiť spotrebné dane na benzín.
"Fico dal vtedy ako opozičný poslanec v parlamente návrh na zníženie spotrebnej dane. Keď sa však dostal do vlády a zodpovedá za financie, odrazu rozmýšľa o troch možnostiach zníženia ceny benzínu - nepredložil hneď návrh na zníženie spotrebných daní," hovorí Galbavý. Smerovanie krajiny je už veľmi hlboko zakotvené, nová vláda ho nemôže otočiť, iba pribrzdiť, čím by sa zhoršil hospodársky rast aj ratingy, mieni Galbavý.
Ekonóm Kárász v tejto súvislosti pripomína, že začiatkom leta vyšla v Británii prognóza o vývoji Slovenska do roku 2010, ktorá za najväčšie riziko označila akúkoľvek vládu so Smerom. Ani pri takejto možnosti však Slovensko nebolo hodnotené ako "veľmi rizikové".
V spoločnosti ešte vládne neistota, či predsa len Fico nesplní svoje sľuby, alebo či pochopí obmedzenosť možností, ale terajšia neistota je lepšia, ako by bola istota vývoja nedobrým smerom, hovorí politológ Mesežnikov.