„Zvýšením vplyvu na riadenie Slovak Telekomu nechápem navýšenie počtu členov v orgánoch spoločnosti. Chcem, aby ľudia, ktorí v orgánoch firmy zastupujú štát, dostali priestor aj vo výkonnom manažmente,“ povedal Vážny. Hlavnú úlohu v Telekome, kde 49 percent akcií vlastní štát, totiž jednoznačne hrá Deutsche Telekom so svojimi zástupcami, tvrdí minister.
Rezort dopravy vníma Slovak Telekom ako „strategický podnik“, preto chce, aby si v ňom štát zatiaľ zachoval určitý dosah cez 34-percentný podiel ministerstva a 15-percentný podiel Fondu národného majetku. „V budúcnosti, keď už bude liberalizácia telekomunikačného prostredia naplnená aj v praxi, budeme uvažovať o odpredaji štátnych akcií,“ hovorí Vážny.
Problém majetkovej účasti štátu však podľa ministra treba každopádne riešiť aj preto, že rezort dopravy a vláda sú tvorcami legislatívy v oblasti elektronických komunikácií a zároveň aj vlastníkmi akcií jedného z hráčov na telekomunikačnom trhu.
Vážny opäť potvrdil, že chce zverejniť zmluvu o predaji podielu v Slovenských telekomunikáciách. „Zhruba začiatkom augusta poslalo ministerstvo list spoločnosti Deutsche Telekom, v ktorom sme požiadali partnera, aby sme zmluvu mohli zverejniť,“ povedal. Ak spoločnosť súhlas nedá, bude to podľa neho pre ministerstvo problém. „Nechceme narušiť partnerské vzťahy, ale o zverejnenie zmluvy nás žiadala aj eurokomisia.“ Odpoveď od Deutsche Telekomu očakáva Vážny do 30 dní, po tejto lehote sa vyjadrí presne.
Vážny zároveň očakáva, že Telekom vyplatí dividendy a odhadol ich na 1,2 až 1,4 miliardy korún.