ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK |
nto variant a boli pripravené protikroky. Naďalej trvá náš záujem o spätné odkúpenie,“ povedal hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara.
Slovenská strana teraz čaká na rozhodnutie americkej justície, keďže akcie Transpetrolu patria holandskej dcére ruského Jukosu s americkým manažmentom. „Okrem toho čakáme aj na vyjadrenie správcu konkurznej podstaty ruskej ropnej spoločnosti Jukos Eduarda Rebguna,“ povedal Zvara.
Rebgun odvolal členov manažmentu Yukos Finance Bruca Misamora a Davida Godfreya, lebo podľa neho konali proti záujmom akcionárov, keď rokovali o predaji zahraničných aktív Jukosu. Podľa správcu jeho rozhodnutie schválilo mimoriadne valné zhromaždenie akcionárov Jukosu.
Stalo sa tak po tom, čo amsterdamský súd rozhodol, že Rebgun má právo zvolať zhromaždenie, ktoré by členov manažmentu odvolalo. Rozhodnutie otvorilo možnosti pre veriteľov, aby získali kontrolu nad hlavnými aktívami Yukos Finance. Medzi tie patria aj akcie Transpetrolu za 100 až 200 miliónov amerických dolárov.
O kúpu spomínaného balíka akcií sa okrem slovenskej vlády oficiálne zaujímala česká spoločnosť Čepro, poľská Pern, ruské štátne firmy Gazprom a Russnefť a Slovnaft.
Firma Yukos Oil Company získala v roku 2002 49-percentný balík akcií Transpetrolu za 74 miliónov dolárov. Slovensko si ponechalo v prepravcovi ropy väčšinový 51-percentný podiel.
Zmena: Jukos má viac majetku ako záväzkov
MOSKVA - Ruský odvolací súd znížil dlh skrachovanej spoločnosti Jukos o 1,6 miliardy dolárov. Celkové daňové nedoplatky bývalej najväčšej ropnej firmy v Rusku znížil z 18,2 miliardy na 16,7 miliardy dolárov, keď rozhodol, že daňové penále 1,6 miliardy dolárov za rok 2004 na firmu úrady uvalili neoprávnene.
Aktíva skupiny Jukos, ktoré správca konkurznej podstaty Eduard Rebgun stanovil na 17,7 miliardy dolárov, tak majú vyššiu hodnotu ako celkové záväzky. „Toto rozhodnutie neovplyvní pokračovanie v konaní o bankrote,“ povedal však správca.
Jukos sa dostal do bankrotu 1. augusta po trojročnom súdnom boji, ktorí považujú kritici Kremľa za umelo vytvorený, so zámerom znovuznárodniť aktíva spoločnosti. Vedenie firmy dnes tvrdí, že hodnota spoločnosti je podstatne vyššia, ako stanovil Rebung.
(sita, afp)