Izraelskí vojaci počas sobotnej pozemnej ofenzívy na Libanon. Dnes by malo nastať prímerie, včera sa však ešte na oboch stranách bojovalo.
FOTO – REUTERS
Do boja nasadili 30-tisíc vojakov, teda trojnásobne viac ako pred prijatím rezolúcie o prímerí. Šiitské hnutie v sobotu zabilo najviac izraelských vojakov za celú vojnu, zostrelilo vojenský vrtuľník a ďalej ostreľovalo sever Izraela.
To vyvolávalo otázky, či dnes skutočne zastanú boje a rezolúcia 1701 o prímerí nie je len kusom papiera ako mnohé rezolúcie o Blízkom východe. „Myslím si, že reči o tom, že prímerie vstúpi do platnosti dnes, sú veľmi prehnané a pochybné,“ povedal agentúre Reuters analytik Mouin Rabanni.
Prímerie odobrili v Jeruzaleme, Bejrúte aj v centrále Hizballáhu. V piatok v noci jednomyseľne prijatá rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN volá po okamžitom ukončení bojov, vytvorení narázníkovej zóny na juhu Libanonu, ktorú by kontrolovali libanonskí vojaci s podporou 15-tisícových mierových jednotiek. Po ich príchode by sa odtiaľ začali sťahovať izraelskí vojaci a nemali by tam byť ani bojovníci Hizballáhu. Armáda židovského štátu odhaduje, že sa začne sťahovať o 10 až 14 dní.
Toto obdobie bude kritické. Rezolúcia Izrael vyzýva, aby zastavil ofenzívne operácie, čo si Izrael vykladá tak, že brániť sa môže. Hizballáh, ktorého vodca Hassan Nasralláh prímerie podporil, vyhlásil, že neprestane bojovať, kým z Libanonu neodíde posledný izraelský vojak. To znamená, že boje môžu pokračovať.
Skomplikovalo by to presun libanonských vojakov a formovanie medzinárodných síl. O ich schopnosti udržať prímerie sa už teraz pochybuje. Rezolúcia 1701 umožňuje dodávať zbrane len vláde a oficiálnej armáde, čo má zabezpečiť, aby sa k nim nedostali militanti. Hizballáh je členom vlády.
V Bejrúte aj Jeruzaleme obe vlády presviedčajú verejnosť, že prijali dobrý dokument. Izraelská vláda je pod silným tlakom verejnej mienky za zlyhania vo vojne, ktorá priniesla civilné aj vojenské obete a stratu ilúzií o neporaziteľnej armáde. Preto vyhlasuje, že dosiahla maximum.
Z jej pohľadu je dobré, že Hizballáh musí odísť zo severnej hranice, nemusela sa zatiaľ vzdať fariem Šibaa a za agresora bol označený Hizballáh. Rezolúcia hovorí aj o prepustení izraelských vojakov, pre ktorých sa konflikt spustil, aj keď ním nepodmieňuje začiatok prímeria. Denník Haarec napísal, že Olmert sľúbil ich rodičom, že o prepustení bude rokovať s Hizballáhom, čo doteraz odmietal.
Libanonský premiér Fuad Siniora rezolúciu považuje za víťazstvo Libanonu a dôkaz, že svet podporuje jeho krajinu. Za výhru označuje, že sa mu podarilo zmariť izraelskú požiadavku na vyslanie silných medzinárodných síl do oblasti. O pár týždňov, keď sa Izrael stiahne, musí Siniora s medzinárodnými silami zabezpečiť zachovanie prímeria. Nikto neočakáva, že sa Hizballáh úplne stiahne a bude spolupracovať s libanonskou armádou. Ak sa Siniora doň pustí, riskuje občiansku vojnu, ak to neurobí, riskuje nový konflikt s Izraelom.
Posledný vývoj
Libanon
Izraelskí vojaci postupujú k strategickej rieke Litani. Izrael bombardoval južné predmestia Bejrútu, považované za bašty Hizballáhu. Svedkovia hovorili o 18 explóziách v priebehu dvoch minút. Podľa armád—nych zdrojov, citovaných denníkom Haarec, na predmestia dopadali ťažké bomby, čo malo signalizovať, že Izraelčania sa snažia zničiť podzemné bunkre vedenia Hizballáhu. Hnutie vyhlásilo, že pri izraelských útokoch nezahynul žiadny líder organizácie. Pri útokoch na juhu zahynulo podľa libanonských zdrojov cez víkend 30 ľudí. Libanonská vláda odložila rokovanie o odzbrojovaní Hizballáhu. Stále kritická je humanitárna situácia. Libanon do včera vo vojne stratil viac ako 1100 ľudí.
Izrael
V sobotu prišiel židovský štát o 25 vojakov, čo je doteraz najväčšia denná strata tejto vojny. Zomrela aj prvá vojačka – seržantka Keren Tendlerová. Bola členkou posádky zostreleného vrtuľníka. Medzi zabitými vojakmi bol aj syn spisovateľa Davida Grossmana, jedného z najväčších odporcov vojenských operácií Izraela. Neprestávalo ani ostreľovanie sever—ných miest a dedín. Včera raketový útok Hizballáhu zabil jedného muža. Na Izrael počas vojny dopadlo viac ako 3500 rakiet, len včera ich bolo 250. Vo vojne zomrelo viac ako 120 Izraelčanov, najmä vojakov.
Svet
Po celom svete sa konali demonštrácie proti vojne, Izraelu a americkej politike na Blízkom východe.
(mik)
Hlavné body rezolúcie OSN o prímerí
odvoláva sa na predchádzajúce rezolúcie o Libanone, teda aj o odzbrojení Hizballáhu, aj keď po ňom otvorene nevolá
požaduje ukončenie útokov Hizballáhu a zastavenie izraelskej ofenzívy
hovorí o tom, že konflikt sa začal útokom Hizballáhu na Izrael
súhlasí s rozmiestnením 15-tisíc libanonských vojakov a 15-tisíc príslušníkov síl UNIFIL v južnom Libanone, tí budú jedinými ozbrojenými zložkami v oblasti
zakazuje dodávky zbraní komukoľvek s výnimkou vlády, armády a UNIFIL
žiada prepustenie izraelských vojakov a navrhuje riešiť problém libanonských väzňov v Izraeli
(mik)
Autor: Tel Aviv