Je policajná brutalita v Maďarsku naozaj taká vážna, že by sa mala táto krajina stať symbolom týrania zadržaných vo východnej Európe? Táto otázka mohla napadnúť divákov slovinskej televízie POP TV, keď si pozreli reklamný šot medzinárodnej organizácie Amnesty International (AI). Záber na zakrvavenú nohu sprevádzal text: „P. O., 39-ročný policajt, Maďarsko. Predstavte si, ako mohla vyzerať obeť! Zastavte týranie!“
Rozsiahla kampaň proti týraniu, ktorú AI začala tento rok, nie je namierená proti konkrétnym krajinám. Výber tých niekoľkých „exemplárnych“, na ktorých sa ilustruje brutalita polície proti zadržaným a vyšetrovaným osobám, však nebol zrejme urobený najprofesionálnejšie. Tú istú nohu, ktorá nepatrila maďarskému policajtovi, použila AI – alebo mala v úmysle použiť – aj v súvislosti s Rakúskom, Argentínou a Malawi. Maďarsko okamžite protestovalo proti „tendenčnému využívaniu“. Na protest veľvyslanca v Ľubľane slovinská filiálka AI stiahla reklamný šot z vysielania. Slovinská hovorkyňa AI sa Budapešti ospravedlnila s tým, že Maďarsko bolo pre kampaň vybraté celkom náhodou. V londýnskom centre organizácie však Ann Barleyová tvrdila, že „odkaz“ bol v jadre pravdivý a že to AI môže aj doložiť konkrétnymi údajmi.
AI v súvislosti s porušovaním ľudských práv Maďarsko už raz využila ako príklad vo svojej reklamnej kampani. Minulý rok v holandskom denníku NRC Handelsblad fotografiou maďarského bezzubého rómskeho dieťaťa ilustrovala tvrdenie, že polícia vo viacerých krajinách týra rómske deti. Nasledovala séria sťažností, no prípad sa nedostal až na súd. AI napokon v januári zvolila ospravedlnenie, že „urobila chybu, keď sa nepresvedčila o pravdivosti toho, čo tvrdí reklama“.
Podľa údajov maďarskej prokuratúry minulý rok 40 policajtov súd uznal za vinných v súvislosti so zlým zaobchádzaním s podozrivými a so zadržanými. Maďarské súdy zaznamenali v roku 2000 celkovo 81 takýchto žalôb. Podľa Európskeho výboru proti mučeniu (CPT) Rady Európy je však toto číslo oveľa vyššie. CPT vo svojej správe vydanej tento týždeň v Štrasburgu cituje oficiálne štatistiky z roku 1998, v ktorých sa hovorí o 2295 sťažnostiach proti policajtom – z toho bolo 929 prípadov zneužívania právomocí a 842 ublížení na tele. „Zdá sa, že cudzinci, mladí ľudia a Rómovia patria medzi tých, ktorým zlé zaobchádzanie hrozí najviac,“ tvrdí správa. Proti tejto správe Budapešť neprotestovala, bola zverejnená s jej vedomím. Uvádza sa v nej, že policajti bijú zadržaných obuškami a päsťami, kopú ich, fackujú, nadávajú im a vyhrážajú sa im smrťou.
V hodnotiacich správach EÚ o Maďarsku sa tieto skutočnosti síce objavujú, ale Brusel nikdy nevyjadroval vážne znepokojenie nad ich rozsahom.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ