BRATISLAVA - Vládny program v oblasti zahraničnej politiky je nejasný, tvrdia mimovládne organizácie. Svoje postoje sformulovali vo Výzve na udržanie demokratickej solidarity. Ministerstvo zahraničia pokladá programové vyhlásenie za konkrétne a výzvu aktivistov za "vylamovanie otvorených dverí".
Mimovládky upozorňujú na všeobecne definovanú spoluprácu medzi tretím sektorom a ministerstvom zahraničia pri ochrane ľudských práv v nedemokratických krajinách. Obávajú sa aj oživenia vzťahov s Ruskom.
"Ľudské práva a demokracia sú jedným z profilujúcich faktorov slovenskej zahraničnej politiky a ich realizáciu chceme presadzovať aj v spolupráci s mimovládnym sektorom," tvrdí štátna tajomníčka ministerstva Diana Štrofová. Spoluprácu s mimovládnymi organizáciami považuje za nezastupiteľnú.
Vláda bude podľa nej naďalej "poskytovať pomoc Iraku a Afganistanu v procese demokratizácie a obnove štátu".
Čo sa týka vzťahov s Ruskom, "úsilie aktivizovať" tieto vzťahy podľa Štrofovej "v žiadnom prípade nepôjde na úkor presadzovania hodnôt ľudských práv a demokracie".
"Styky s Ruskou federáciou budeme rozvíjať v kontexte politiky EÚ, predovšetkým s dôrazom na hospodárstvo. Je tiež úplne vylúčené, aby bilaterálne slovensko-ruské kontakty viedli k oslabeniu podpory demokracie a občianskej
spoločnosti na Ukrajine a v Bielorusku," dodáva Štrofová.
Martin Bútora z Inštitútu pre verejné otázky pokladá odpovede Štrofovej za jasnejšie. "Zreteľnejšie pomenovali profiláciu slovenskej zahraničnej politiky. V programovom vyhlásení vlády sme takéto vyjadrenia nenašli," dodal Bútora, ktorý je jedným zo signatárov výzvy. (mip)