FOTO -TASR
BRATISLAVA - Aj ľudia, ktorí do penzie odišli pred dovŕšením dôchodkového veku, môžu pracovať, takže popri predčasnom dôchodku môžu dostávať mzdu alebo odmenu. Každý rok im navyše dôchodok zvýšia nielen valorizáciou, ale aj úmerne odpracovanému času.
Od 1. augusta to je ešte výhodnejšie. Poberatelia predčasných dôchodkov, ktorí ešte pracujú ako zamestnanci alebo samostatne zárobkovo činné osoby - živnostníci, už totiž nie sú povinne nemocensky poistení, takže nemusia platiť na nemocenské poistenie.
Zamestnanec, ktorý odvody platí napríklad z výšky minimálnej mzdy, takto mesačne ušetrí 97 korún, živnostník, ktorý mal podľa daňového priznania za rok 2005 príjem vyšší ako 82 800 korún, až 304 korún.
Zvýšiť si dôchodok prácou však nemôže každý. Podmienkou je byť dôchodkovo poistený, čiže prispievať do štátneho dôchodkového systému, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa.
Ten, kto je zamestnaný, je dôchodkovo poistený zo zásady. Pracujúci na základe dohody o vykonaní práce však nie, lebo v tomto prípade sa na dôchodkové poistenie neplatí. Takže práca "na dohodu" nezakladá nárok na zvýšenie dôchodku.
K 31. júlu poisťovňa evidovala 31 768 poberateľov predčasných dôchodkov. Po tohtoročnej valorizácii priemerne vysoký predčasný dôchodok predstavuje 9108 korún. Lýdia Výborná z poisťovne povedala, že údaje o tom, koľko poberateľov predčasných dôchodkov podniká alebo pracuje, nemajú.
Predčasný odchod do dôchodku treba aj napriek istým výhodám dobre zvážiť. Zákon ho totiž nepriamo trestá znížením dôchodku - o pol percenta za každých 30 dní. Takže za 365 dní sa dôchodok zníži o 6,5 percenta, za dva roky o 13 percent, a tak ďalej. Úmyslom zákonodarcu bolo odradiť ľudí od takéhoto rozhodnutia, a tak ich udržať v ekonomike, ktorá čoraz viac pociťuje následky starnutia populácie.
Od 1. augusta možno o predčasný dôchodok žiadať len dva razy za kalendárny rok a je pravdepodobné, že podmienky nároku na predčasný dôchodok sa ešte sprísnia. Aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v júlovej správe o trhoch práce nabáda na ďalšie obmedzenie výhod predčasného dôchodku.
Kedy je možný predčasný odchod do dôchodku
Nárok na predčasný starobný dôchodok človek má, ak:
bol dôchodkovo poistený (napríklad zamestnaný) najmenej 10 rokov, jeho predčasný dôchodok by bol vyšší ako 1,2-násobok životného minima pre jednu plnoletú osobu. Od 1. júla takéto životné minimum predstavuje 4980 korún mesačne, takže, aby predčasný dôchodok niekomu priznali, musel by byť najmenej 5977 korún. Čo je iné od 1. augusta
Nárok na predčasný dôchodok už vzniká najskôr odo dňa podania žiadosti oň. Takže nárokovať si dôchodok nemožno od času, ktorý už uplynul, napríklad od 1. januára 2004, k čomu vraj dochádzalo, a tak si finančne polepšiť.
Žiadosť o predčasný dôchodok možno podať najviac dva razy za kalendárny rok. Podľa niekdajších predstaviteľov ministerstva práce, ktoré zmenu navrhlo, sa totiž stávalo, že občania neraz aj každé dva mesiace poisťovňu požiadali o posúdenie nároku na predčasný dôchodok, čím ju zaťažovali.
Povinnosť byť nemocensky poistený sa už nevzťahuje na osobu, ktorej bol priznaný
starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú čin nosť o viac ako 70 %.