|
Mick Wall: Run To The Hills - autorizovaná biografia • BB Art • Praha 2006
Ako je známe, Iron Maiden sú predovšetkým kapelou basgitaristu Steve Harrisa. Tento muž skupinu založil, vymyslel jej originálny koncept a - čo sa ukázalo ako rozhodujúce - neustúpil z neho počas rokov ani o piaď.
Vierou v úspech vlastných kompozícií založených na razantnej rytmike a melodickej súhre dvoch sólových gitár sa Iron Maiden stali najprominentnejšími predstaviteľmi takzvanej Novej vlny britského heavymetalu. Na svojich vrcholných albumoch Piece Of Mind či Seventh Son Of A Seventh Son sa umelecky presadili aj za hranicami žánru, a to sa metalistom darí zriedka.
Kniha Run To The Hills nesie podtitul „autorizovaná biografia“ a z toho vyplýva, že prešla kontrolou v okruhu kapely. Nie vždy to musí znamenať len obrúsenie hrán, výhodou býva presná faktografia. Je členená chronologicky na kapitoly podľa jednotlivých muzikantov a ich príchodu do kapely alebo významných albumov. Zážitky z ranej éry sú pôvabné svojou obyčajnosťou a nájde sa v nich každý mladý muzikant, ktorý sníva o tom, že sa raz dostane na poriadne pódium.
Harrisovci maľovali plagáty, stavali primitívne pódiové maskoty, dokonca rozvážali svojich fanúšikov po koncertoch domov, ale hlavne cvičili a koncertovali. Komiksovosť ich textov a s tým spojený rezervovaný prístup hudobnej kritiky na druhej strane vyvážila nesmierna lojalita fanúšikov po celom svete.
Celou knihou i kariérou Iron Maiden sa vinie téma, ktorú by sme mohli nazvať buď úplnou oddanosťou konceptu, alebo paranojou.
Vždy, keď mal Steve Harris pocit, že niektorý z členov kapely sa tvári menej nadšene alebo sa snaží prísť so skladbami, ktoré menia vyprofilovaný sound kapely, opýtal sa - cítiš sa na sto percent v Iron Maiden? Ak odpoveď neprišla ihneď alebo bola málo presvedčivá, nasledoval rozchod.
Tak v osemdesiatom ôsmom roku odišiel gitarista Adrian Smith a o čosi neskôr aj spevák Bruce Dickinson. Obaja sa však neskôr vrátili a dodnes sa vedú polemiky o ich motivácii.
Práve opis kontroverzií medzi členmi skupiny je najväčšou slabinou knihy. Čím viac sa totiž blížime k súčasnosti a témam, ktoré by ešte mohli bolieť, sme konfrontovaní len s náznakmi. Členovia kapely odpovedajú v štýle - boli tam nejaké problémy, ale dnes už nemá význam o tom hovoriť, resp. rozhodli sme sa, že to nebudeme rozmazávať.
Vnímavý čitateľ, aj keby priamo nesledoval kariéru tejto skupiny, sa zákonite musí pýtať - kde o tom chcete hovoriť, keď nie na stránke oficiálnej biografie skupiny?
Autor Mick Wall, ktorý je akýmsi britským hudobným vševedkom (obtrel sa už knižne i o Black Sabbath, Marillion, ale i Pearl Jam či Bona), okrem toho zjavne podľahol i eufórii z tvorivého obdobia kapely, v ktorom ho angažovali na napísanie knihy a ktoré sa dnes javí ako umelecky málo výnimočné.
V dôsledku týchto skutočností je publikácia teda len ďalším pekným predmetom na poličku zasvätenú tejto skupine. Ale hovorte to tým, ktorí už majú doma všetky cédečká, štyri tričká, škatuľu na jedlo, ruksak a šetria si peniaze na ďalší výrobok s Eddieho hlavou.
Autor: MARIÁN ZIMA (Autor je hudobný publicista)