Pri klenbových a pergolových vedeniach viniča skracujeme letorasty vtedy, keď bránia prevzdušneniu a tienia korune kra. FOTO - AUTOR |
V lete skracujeme letorasty na viniči. Zabránime tak nadmernej spotrebe živín a vody. V špalierových drôtenkách sa skracujú rastové vrcholce v období, kým ešte smerujú nahor. Na rodivom letoraste stačí, ak na výživu strapca necháme 8 až 10 listov. Pri odrodách, ktoré majú sklon k spŕchaniu, sa odporúča skracovať letorasty ešte pred kvitnutím. Pri vertikálnom kordóne skracujeme letorasty vtedy, keď dosiahnu k 10. až 12. listu.
Keďže ostružiny majú rozložitý až poliehavý vzrast, vyžadujú si oporu alebo aspoň jednoduché vyviazanie rastlín k pevnému kolíku či k drôtenke. V závislosti od výšky a sily oporného kolíka zvolíme pri reze aj dĺžku výhonkov. Rovnako rez bočného obrastu bude hlbší, pretože výhonok nebude mať inú oporu. Pri jednom kolíku nechávame maximálne tri výhonky. Ako oporu môžeme použiť kovovú konštrukciu v tvare T.
Jedlou časťou pekinskej kapusty sú pevné valcovité hlávky jemnej a chrumkavej konzistencie. Bohaté sú na vitamíny A a C. Vitamínu C obsahujú dokonca viac ako kyslá kapusta alebo hlávkový šalát. Špecifickú chuť im dodáva sírny horčičný olej. Pekinská kapusta tvorí hlávky len za krátkeho dňa. Vyhovuje jej vyššia vzdušná vlhkosť, odoláva chladu, znáša aj jesenné mrazíky do 5 stupňov. Vyžaduje si humóznu, dobre prepracovanú pôdu a časté závlahy. (pav)