Skorá odroda jablone Discovery odoláva chorobám. FOTO - LOV |
August je pre ovocné dreviny mesiacom druhého predlžujúceho rastu. Druhá miazga je vhodná na očkovanie jadrovín aj kôstkovín. Nastáva vhodné obdobie aj na ich vrúbľovanie alebo prevrúbľovanie, letnými vrúbľami spôsobom "za kôru".
Očkovance z júla skontrolujeme a neujaté očká preočkujeme. Okolo 20. augusta (v závislosti od odrôd) robíme hlavný rez broskýň. Ukončiť by sa mal do 15. septembra. Rany odporúčame zatierať. Do pripravenej pôdy, odburinenej a zásobenej živinami, sadíme jahody. Spravidla po 20. auguste už možno získať silnú a zdravú sadbu jahôd. Pri výsadbe nechávame na sadenici 4 až 5 listov obklopujúcich srdiečko. Ak sú korienky jahôd mierne zaschnuté, môžeme ich 4 až 5 hodín pred výsadbou orosiť (pokropiť vodou), alebo namočiť do čistej vody. Vysadené rastliny by mali mať srdiečko tesne nad povrchom pôdy. V závislosti od počasia výsadbu zalievame, kým nezačne vytvárať nové lístky. Iba mesačné jahody, ktoré intenzívne tvoria z koreňového krčka nové korienky, môžeme vysadiť o niečo hlbšie. Z mesačných odrôd je osvedčená Rujana, z remontantných je to najmä Lidka a z jedenkrát rodiacich Zefýr, Andrea, Magura, Senga Sengana, Elsanta, Elista.
V auguste je vhodné obdobie aj na vrúbľovanie stromčekových tvarov ríbezlí, egrešov a josty spôsobom "do boku" na podpník ríbezľa zlatá (Ribes aureum, L.).
Plody skorých odrôd jabloní (napríklad Discovery, Manteta iné) a hrušiek (Clappova, Radana), ktoré dozrievajú koncom augusta, oberáme prebierkou, lebo nedozrievajú súčasne. V auguste robíme aj zber broskýň (Redhaven, Flamingo, Moravia), ešte aj marhúľ (Vegama, Velbora, Vesprima), sliviek (Čačanská lepotica, Hanita a iné), ale aj ringlôt (Althanova) a červených ríbezlí (Heinemannova červená neskorá). Z menej známych ovocných druhov dozrievajú aronia čiernoplodá, jarabina sladkoplodá moravská, rakytník rešetliakovitý, drieň a ďalšie.
Moníliou napadnuté plody otrhávame a likvidujeme. Podobne odstraňujeme aj červivé a nahnité plody. Pokračujeme v ochrane proti chrastavitosti a múčnatke jabloní a hrušiek, najmä v stredných a vyšších polohách. Proti obaľovačovi jablčnému robíme ešte ochranu v prvej dekáde augusta. Môžu sa vyskytnúť aj húsenice motýľov, napríklad spriadača amerického, piadivky či mníšky. Dôležité je zasiahnuť proti mladým húseniciam čo najskôr po ich zistení. Pôdu odburiňujeme a nezabúdame na doplnkovú závlahu, predovšetkým neskorších odrôd jadrovín. Dôležitá je aj zálievka čiernych ríbezlí. V auguste totiž na nich prebieha sekundárna diferenciácia kvetných púčikov, ktorá vplýva na bohatšiu rodivosť dreviny. Pokračujeme aj v tzv. neskorom letnom reze jabloní a hrušiek. Proti horkej pehovitosti jabĺk aplikujeme pri citlivých jesenných a zimných odrodách postrek Kalkosolom 25.
Ovocné stromy (bohato zarodené) podopierame, aby sa konáre nepoškodili. Najkrehkejšie drevo majú slivkoviny. Popadané jablká a hrušky zužitkujeme na mušty, ovocné vína a iné. Chladnejšie rána a rosy v tomto mesiaci podporujú vyfarbovanie ovocia, ktoré sa zvýrazňuje aj vyššími teplotnými rozdielmi medzi dňom a nocou a slnečným počasím.
Prof. Ing. IVAN HRIČOVSKÝ, DrSc.