Slávna austrálska herečka Nicole Kidmanová, celým menom Nicole Mary Kidman, bývalá manželka herca Toma Cruisa, sa nedávno druhýkrát vydala za hudobníka Keitha Urbana. Pri obidvoch manželoch používa herečka rodné priezvisko. FOTO - SITA/AP
Hoci možnosť nechať si rodné priezvisko existuje u nás už dlhé roky, väčšina žien pri vstupe do manželstva prijíma priezvisko svojho manžela. Taká je tradícia a väčšina ju nespochybňuje. Niektoré ženy sa však svojho dievčenského priezviska nechcú vzdať ani po sobáši.
Čo ich k tomu vedie?
Niektoré ženy by si rady nechali svoje dievčenské priezvisko preto, že prijatie manželovho mena v nich vyvoláva pocit privlastnenia až nesvojbytnosti, iné majú svoje rodné meno jednoducho rady.
Feministka Jana Cviková sa rozhodla nechať si rodné priezvisko aj preto, aby sa mohla cítiť sama sebou. "Moje priezvisko sa mi nikdy nepáčilo, v škole na mňa vždy pokrikovali Cvikla. Keď som však zrazu mala o to meno prísť, zistila som, že ho mám rada." Manželovi rodičia sa strachovali, ako prijmú jej deti to, že sa budú volať inak ako mama, no postupne vysvitlo, že s tým nemajú žiaden problém.
Mária z Bratislavy túžila ostať pri svojom priezvisku z rovnakých dôvodov, napriek tomu sa na tento krok neodvážila. "Veľmi som si chcela nechať dievčenské priezvisko, povedala som to aj budúcemu manželovi a zostal prekvapený," hovorí. "Nakoniec som si jeho priezvisko vzala, lebo som sa bála svokrovej reakcie. Dlho som si však naň nemohla zvyknúť, zo začiatku som ho nedokázala ani len vysloviť."
Problémy s vysvetľovaním
Kristína Majorová z matriky v Bratislave-Petržalke hovorí, že počet žien, ktoré by si chceli nechať rodné priezvisko, sa zatiaľ výraznejšie nezvyšuje. "Dokonca, aj keď niektoré využijú možnosť nechať si rodné priezvisko, po čase aj tak požiadajú o používanie manželovho mena, lebo cítia problém s vysvetľovaním svojho vzťahu, väčšinou kvôli deťom. V takomto prípade za zmenu ani nemusia platiť."
Práve problém s vysvetľovaním mala Slávka Adamíková, ktorá má odlišné priezvisko ako jej dieťa. "Keď sme začali nášho syna vodiť do škôlky, mnohí si mysleli, že sme iba druh a družka, dokonca, že sme rozvedení, pretože ja s ním chodievam ráno a manžel ho poobede vyberá," hovorí. "Bolo však pre mňa úplne prirodzené volať sa naďalej rovnako ako predtým. Navyše, moje priezvisko sa mi veľmi páči."
Podobne je na tom herečka a filmárka Zuzana Piussi. "Moja mama si nechala svoje dievčenské priezvisko, tak som si ho nechala aj ja, v našej rodine sa to takto traduje. Každé moje dieťa má meno po otcovi. Keď vidím, že to niekto nechápe, vysvetlím mu to. Nepociťujem pritom žiadne zábrany."
Keď je rodné meno umelecké
Niektoré známe ženy používajú na verejnosti rodné priezviská, no oficiálne sa volajú po svojich manželoch. "Moje oficiálne priezvisko po manželovi obsahuje sedem bodiek, má naozaj exotický nádych. Keď sa predstavujem nejakému Čechovi, zväčša sa udivene opýta - co to je?", hovorí spisovateľka a režisérka Daniela Kapitáňová-Csütörtökiová, ktorá kedysi začala režírovať pod dievčenským menom, a aj preto pri ňom zostala. "Dcéra sa volá po manželovi, a ak bude pre ňu niekedy jej priezvisko problém, bude si ho musieť vyriešiť."
Spisovateľka Alta Vášová píše tiež pod svojím dievčenským menom, no pri druhom vydaji sa rozhodla prijať priezvisko svojho manžela, aby sa ich deti nevolali inak ako ona. "Takto je to jasné - všetci v rodine sme Zajacovci," hovorí.
S dievčenským menom vstúpila na divadelné dosky aj Soňa Valentová, manželka zosnulého divadelného režiséra Pavla Haspru. "Keď som sa vydala, vzala som si priezvisko po manželovi, ale vystupovala som naďalej pod pôvodným, ľudia ma tak už poznali. A okrem toho som mala pocit, že sa tým aj zavďačím svojim rodičom," hovorí dnes herečka. "Teraz mám však občas pocit, akoby som ani nebola - ako Valentová oficiálne neexistujem a ako Hasprovú ma diváci nepoznajú. Chcela by som mať obidve priezviská, takže sa pokúšam vybaviť možnosť dvoch priezvisk s pomlčkou. Úrady to však spätne nepovoľujú."
Dve priezviská s pomlčkou
Od minulého roka zákon o rodine umožňuje prijať po sobáši dve priezviská s pomlčkou - jedno rodné a druhé manželovo či manželkine. Takýto podpis má teda už právnu hodnotu. Ženy, ktoré po priezvisku s pomlčkou túžia, ale vydávali sa skôr ako vlani, však už túto možnosť nemajú.
"Chcela som si vziať aj meno po mužovi, ale aj si nechať rodné priezvisko, lebo mám maďarské korene a maďarskú národnosť, a tým som sa chcela k tomu hlásiť," hovorí psychologička Andrea Vanyová. "Bola som však prekvapená, keď mi na matrike povedali, že dve priezviská mať nemôžem, ale môžu mi udeliť výnimku, aby som sa volala po manželovi nie Kaminská, ale Kaminsky. Tak som si radšej nechala len rodné priezvisko."
Zuzana Godálová, manželka vydavateľa Kolomana Kertésza-Bagalu, si tiež po svadbe chcela písať dve mená s pomlčkou. Vtedy to však ešte nešlo, a tak si nechala len svoje, ktoré mala rada. Sobáš aj tak nepovažovala za radikálnu zmenu, v jej vzťahu k manželovi sa po ňom nič nezmenilo. Jej manžel naproti tomu prijal ako umelecké rodné priezvisko svojej matky.
Prázdna tradícia
Ak si žena nechá svoje priezvisko, nemusí si po sobáši vybavovať nové doklady a nechávať si prepisovať priezvisko na úradoch a inštitúciách. "Keď sme sa brali, práve som sa chystala do Ameriky. Vyhovovalo mi nechať si svoje meno, aspoň som si nemusela vybavovať nový pas," hovorí Lenka Vargová. "A okrem toho som si povedala - prečo práve ja z nás dvoch by som si mala meniť priezvisko? Určite by som sa s manželovým zžila, nakoniec, má ho už aj naše dieťa. Pre mňa je to však dnes už prázdna tradícia."