e sprísňuje podmienky pre prisťahovalcov.
Imigranti, ktorí sa v Austrálii vylodili na pevninu, majú podľa terajšej legislatívy nárok na azylové konanie priamo v krajine. Tí, čo prišli na niektorý z blízkych ostrovov, sa mu podrobia tam. Proces prideľovania azylu na ostrovoch však býva veľmi zdĺhavý a už niekoľkokrát viedol v utečeneckých táboroch k protestným hladovkám a nepokojom. Niektorí utečenci si na protest zašívali ústa.
Austrálska vláda nový imigračný zákon navrhla krátko po proteste Indonézie, ktorej sa nepáčilo, že Austrália udelila azyl 43 utečencom z ostrova Papua. Jakarta Austráliu obvinila, že udelením azylu utečencom z jej provincie nepriamo kritizuje dodržiavanie ľudských práv v Indonézii.
Okrem toho mala Austrália udelením statusu utečenca imigrantom z Papuy ticho súhlasiť s jej bojom o nezávislosť. Ostrov Papua získal nezávislosť od Holandska v roku 1961, ale vzápätí ho anektovala Indonézia.
Premiér John Howard, ktorý je v úrade desať rokov, sa teraz stal terčom kritiky. Obviňujú ho, že chce takto zlepšiť vzťahy s urazenou indonézskou vládou. Kritici vláde vyčítajú, že zákon je neprijateľný ústupok indonézskemu nátlaku.
Utečencov by podľa novej zákonnej normy mali deportovať do táborov, najmä na ostrov Nauru. Pravdepodnosť, že dostanú azyl je prakticky nulová.
Nový zákon rozprúdil medzi politikmi búrlivú diskusiu a otriasol vládnou koalíciou. Traja jej poslanci hlasovali spolu s opozíciou proti zákonu. Zákon pôjde ešte do Senátu, kde má koalícia prevahu jediného hlasu.
Autor: jah