K inflácii prispeli aj zvyšujúce sa ceny dopravcov pre drahé pohonné látky.
Inflácia sa zvýšila aj v medzimesačnom porovnaní, spotrebiteľské ceny boli v júli o dve desatiny percenta vyššie ako v júni. Pre sezónne vplyvy však zlacneli potraviny, spolu s odevmi a obuvou.
Úspory sa znehodnotili
Kto si uložil peniaze pred rokom v júli na ročnom termínovanom vklade v banke, reálne na investícii stratil. Pri vklade 10-tisíc korún mu inflácia ukrojila z úspor približne 400 korún. Banky totiž 12-mesačný vklad úročili pred rokom v priemere jedným percentom. Výnosy sa navyše zdaňujú 19 percentami.
Inflácia už zrejme nepohltí úroky z úspor tým, ktorí by sa dnes rozhodli sporiť si na termínovanom vklade v banke s dlhšou viazanosťou. Napríklad ročný vklad sa v súčasnosti úročí približne 3 až 4 percentami. Cenová hladina by sa podľa analytika Tatra banky Róberta Pregu mohla o rok zvýšiť o 2,5 až 3 percentá. Aj po zdanení úroku by teda mohla investícia v banke reálne zarábať.
Vyššia inflácia zvýhodňuje ľudí, ktorí splácajú úver. Zlacňuje im pôžičku s pevne stanoveným úrokom.
Ekonómovia predpokladajú, že inflácia sa v ďalších mesiacoch ešte nezníži. Podľa hlavného analytika UniBanky Viliama Pätoprstého by sa mohla v auguste a septembri zvýšiť na 5,1 percenta. Potom by už ceny mali rásť pomalšie. Analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová očakáva, že na konci roka bude inflácia medzi 4 až 4,2 percenta.
Jedno z kritérií na euro
Nízka inflácia je dôležitá na prijatie eura. Ak by Slovensko chcelo vstúpiť do eurozóny v tomto roku, muselo by mať infláciu pod 2,6 percenta. Cieľom Národnej banky je, aby v budúcom roku bola dvojpercentná. Ekonómovia to považujú za priveľmi ambiciózne. "Pravdepodobnosť, že banka svoj cieľ splní, je menšia ako 50 percent," povedal hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.
Aj centrálna banka ráta s tým, že sa jej cieľ naplniť nepodarí. V júli zvýšila odhad inflácie pre rok 2007 na 2,8 percenta. "Je to predovšetkým pre vonkajšie faktory, najmä ceny ropy," tvrdí člen Bankovej rady NBS Peter Ševčovic.
Vyššia cena ropy tlačí infláciu hore vo všetkých krajinách, čo zvyšuje aj maastrichtské kritérium pre ňu.
Dôležitá je silná koruna
Silnejúca koruna zlacňuje dovoz, čo znižuje inflačné tlaky. Ak cena ropy na svetových trhoch rastie, silná koruna zoslabuje ropné šoky. Podľa prepočtov analytikov má koruna v boji proti rastúcej inflácii oveľa väčšiu váhu ako rastúce úrokové sadzby. Podľa Pätoprstého by sa kurz slovenskej meny mohol koncom roka pohybovať od 37,5 do 38 koruny za euro.
Rastúca inflácia, ku ktorej prispievajú vysoké ceny ropy, je najväčším problémom centrálnych bánk vo svete. Európska centrálna banka zvýšila minulý týždeň základnú sadzbu na 3 percentá. NBS zvýšila úroky tento rok už trikrát na súčasných 4,5 percenta. Ekonómovia predpokladajú, že banka sadzbu tento rok zvýši na 5 percent.