Cestujúci z Londýna sa na palubu včera dostali len s igelitovými taškami, v ktorých mohli mať len doklady a základné potreby. FOTO - REUTERS |
Britská polícia síce oficiálne neposkytla bližšie informácie o vyšetrovaní, ale britské súkromné aj verejnoprávne médiá s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje priniesli informácie, ktoré dávajú predstavu, ako sa mal útok odohrať.
Jednoduchosť spočívala v zámere zaútočiť tekutými chemickými výbušninami, ktoré chceli teroristi na palubu prepašovať v príručnej batožine. Pri röntgenovej kontrole výbušninu nie je možné odlíšiť od neškodných kvapiek do nosa. Je to jednoducho tekutina a odhaliť sa dá len fyzickým skontrolovaním.
To vysvetľuje, prečo na letiskách okamžite zaviedli také prísne obmedzenia, ktoré predmety sa môžu dostať na palubu lietadiel.
Útočníci by sa počas kontroly ničím neodlišovali od bežného turistu s voňavkou či inou fľaštičkou. Počas letu by zaútočili - nevyužili by pravdepodobne časové spínače, výbuch by iniciovali ručne.
Vyrobiť tekutú chemickú výbušninu nie je podľa odborného časopisu Jane's Inteligence problém. Suroviny sú bežne dostupné a na správne namixovanie nie sú potrebné mimoriadne vedomosti ani podmienky. Je možné, že teroristi mohli využiť priamo na palube na ich výrobu šumivé nápoje, ktoré by skombinovali s inou chemikáliou.
Použiť sa dajú aj voňavky, čistiace prostriedky, batérie, prípadne stačí ukradnúť menšie množstvo chemikálií zo školského laboratória. V lietadle citlivom na akýkoľvek výbuch nie je potrebná mimoriadne silná explózia. Stačiť by mohlo aj založenie väčšieho požiaru.
Rizikom výbušných koktailov je, že sú citlivé na otrasy a vysoké teploty, takže hrozí, že by mohli vybuchnúť predčasne.
Načasovanie útokov v týchto týždňoch nemusí byť náhodné. Je dovolenkové obdobie, vládne veľký zhon, lietadlá sú plné. Ak je priemerná vyťaženosť Boeingu 747 asi 400 pasažierov a teroristom by sa podarilo zničiť 10 lietadiel, v Atlantiku mohlo zomrieť viac ľudí ako pri teroristických útokoch v roku 2001, keď bolo obetí vyše 3-tisíc.
Britský terorista sa v lietadle objavil v decembri 2001. Richard Reid chcel odpáliť výbušninu skrytú v topánke. Cestujúci ho premohli a súd ho odsúdil na doživotie.
Ako chceli teroristi udrieť, v týchto hodinách zisťujú vyšetrovatelia a príslušníci protiteroristickej jednotky, ktorí v Londýne vypočúvajú 21 podozrivých osôb. (mch)