Dvadsaťročný bežec na 800 metrov Jozef Repčík s tohtoročným osobným rekordom 1:46,48 min. súťažil prvý raz medzi seniormi v zahraničí. Hneď na európskom šampionáte. Vyžrebovali ho do štvrtého, posledného rozbehu. Zvládol ho úplne nenováčikovsky, akoby pretekal na bohvie koľkých veľkých majstrovstvách. Skončil druhý za 1:49,63 min.
Polkari nasadili slimačie tempo, prvú štvorstovku za vyše 56 sekúnd. Pretekár trenčianskej Slávie vedel, že časom nepostúpi, musí byť v prvej trojici. Najprv rozmýšľal: "Nasadím už tristo metrov pred cieľom. Potom som si to rozmyslel. Priveľké riziko."
Nikomu sa nechcelo dopredu, Repčík sa odhodlal na méte 650 metrov. Vyštartoval ako najväčší rutinér. Do cieľovej rovinky vbiehal na čele, päťdesiat metrov pred koncom sa obzrel. "Mal som ešte sily, kontroloval som si pozíciu. V krajnom prípade som mohol ešte zrýchliť," opísal myšlienkové pochody v závere. Dnes o 19.05 beží semifinále. Málokto s ním rátal.
Repčík hrával v rodnej Brezovej pod Bradlom futbal, a dobre. Na základnej škole však učili telocvik atletickí zanietenci Miroslav Mosný a Miroslav Bôžik. Chlapci na hodinách zásadne behali. Po lesoch, na ceste. Jozef mal talent, bol vytrvalý a súčasne rýchly, preto osemstovka.
Pri Repčíkovi si pochvaľoval úlohu nenápadného, ktorý mal prísť do Švédska na skusy. "Keď som už tu, prečo by som sa nepokúsil o čosi podobné aj v semifinále. Uvidím, ako sa bude bežať. Ľahko možné, že ako dnes. Asi by som nebol bez šance aj na finále. Iste sa o ňu popasujem," hovoril opatrne zverenec trénera Ivana Peťovského.