Na večere fujarových chimér sa predstaví aj John Kenny s netradičným nástrojom carnyxom.
FOTO – CAPALEST
mu. Tento rok bude trvať od 23. do 27. augusta.
Cap á l’Est reprezentuje akési kultúrne smerovanie na východ, približovanie sa kultúr krajín Európy, chápanej nielen v geografickom význame. „Málokto si uvedomuje, že aj na ostrovoch Guadelupe a Martinik žijú ľudia francúzskej národnosti, ktorí platia eurami a spievajú marseillaisu,“ pripomína výkonná riaditeľka festivalu, herečka Antónia Miklíková, ktorá do Štiavnice pozvala „oceľový orchester“ Steel Band Panasuk.
Štýl Steel Drum vznikol v 30. rokoch minulého storočia na ostrove Trinidad a originálny nástroj vymysleli z naftových sudov po tom, čo čiernym obyvateľom ostrovov kolonialisti zakázali hudobné nástroje. „Oceľové bubny sú mýtickým nástrojom multietnického ostrova, ktorý si Kolumbus pomýlil s rajom. Panasuk je z kreolského slova kanasuk, čo znamená trs cukrovej repy. Hovorí sa totiž, že pri tejto hudbe si treba dať cukor do rumu a tancovať,“ pozýva Miklíková na rytmus mamba, calypsa i samby.
Poeticko-hudobný večer bude venovaný básnikovi a bojovníkovi za ľudské práva zo Senegalu Leopoldovi Sédarovi Senghorovi pri príležitosti stého výročia jeho narodenia. Popri dvoch senegalských umelcoch, ktorí budú spievať aj hrať na predhistorickej gitare, bude improvizovať aj Dodo Šošoka.
Festival inšpirovaný francúzskou kultúrou nemôže byť bez francúzskych šansónov. Do Jezuitskej kaplnky ich príde zaspievať šarmantná maďarská Rumunka Enikö Szillágyi, ktorej vraj vravia „veľvyslankyňa francúzskeho šansónu“.
Veľmi netradičným projektom budú aj fujarové chiméry, ktoré zaznejú na nádvorí hradu. Francúzsky hudobník Robin Troman sa na jednom festivale nadchol pre fujaru a oslovil svojich priateľov, aby pre ňu napísali skladbu. Slovenskú fujaru bude sprevádzať flauta a ľudový nástroj carnyx. Novú skladbu bude sedem slovenských fujaristov skúšať štyri dni.
Sakrálna hudba zaznie v podaní popredného slovenského violončelistu Jozefa Luptáka v Kostole svätej Kataríny, na festivale vystúpi aj banskobystrické Divadlo Z pasáže či Šarišan. Ida Kelarová bude hosťom pásma z poetickej tvorby rómskych autorov.
Počas festivalu sa budú čítať básne v banskej štôlni, bude sa diskutovať v kaviarni o Európe a kultúre.