
FOTO – ARCHÍV
BRATISLAVA – Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) a nórska spoločnosť Norsk Hydro včera ohlásili ovládnutie majoritného podielu v žiarskom Slovalcu. Ich zástupcovia včera podpísali zmluvy o predaji akcií od materskej spoločnosti Slovalca – Závodu SNP, ktorým získali viac ako 40 percent akcií. Závod SNP ostáva po tejto transakcii majiteľom 34 percent akcií žiarskych hlinikární. Navýšenie podielu zahraničných investorov musí ešte schváliť Protimonopolný úrad SR.
Za nové akcie zaplatili EBRD a Norsk Hydro 75,5 milióna dolárov. Podľa zverejnených transakčných podmienok tak hodnota Slovalca predstavuje takmer 190 miliónov dolárov. Ich súčasťou je aj opcia (právo), ktorá umožňuje Norsk Hydro odkúpiť celý podiel EBRD v Slovalcu do konca roku 2006. Pred navýšením vlastnila EBRD 10 percent a Norsk Hydro 14,5 percenta akcií Slovalca.
Zníženie podielu vo svojej najbonitnejšej dcérskej spoločnosti pripravoval Závod SNP už niekoľko mesiacov. Žiarska hlinikáreň plánuje získané finančné zdroje použiť na splatenie úverov, ktoré spoločnosť použila na modernizáciu elektrolýzy na začiatku 90. rokov.
Predaj akcií Slovalca by mal vyriešiť zadlženosť Závodu SNP, pre ktorú nemôže dôjsť k reštrukturalizácii a jeho odštátneniu. Hlavným akcionárom Závodu SNP je Fond národného majetku SR, ktorý sa svoj podiel už pokúšal predať. Narazil však na odpor veriteľských bánk, ktoré predaj podmienili splatením záväzkov Závodu SNP buď v hotovosti, alebo akciami Slovalca.
Záujem o Závod SNP naposledy prezentoval americký hlinikársky gigant Alcoa, ktorý priznal, že s týmto cieľom už lobuje u členov vlády.
MICHAL NALEVANKO