Tomanová: Čo sme si predsavzali, splníme

Sľuby novej vlády vyvolávajú obavy ekonómov. Splnenie tých najväčších má na starosti ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny VIERA TOMANOVÁ

. Hovorili sme s ňou o záväzkoch voči dôchodcom, rodičom či nezamestnaným, ktoré si vláda dala do programového vyhlásenia.

Už tento rok by mali dôchodcovia dostať prvý vianočný príspevok. Je pravda, že ho vyplatíte len pri dôchodku nie vyššom ako 10-tisíc?


Trošku viac ako 10-tisíc. Zvolili sme hranicu 60 percent priemernej mzdy (teda asi 10 345 korún - poznámka redakcie), vyplatíme ho diferencovane v závislosti od príjmu, ale zohľadníme aj to, že problémy ľudí s najnižšími dôchodkami sú riešené aj v rámci pomoci v hmotnej núdzi, teda dávkou v hmotnej núdzi, ochranným príspevkom, príspevkom na bývanie. Preto vianočný príspevok pre túto skupinu bude o niečo nižší ako pre skupiny, ktoré majú zdanlivo vyššie dôchodky. Tieto údaje sú však len predbežné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


Vianočný príspevok chcete podľa programového vyhlásenia vyplácať dovtedy, kým nevyriešite "poddimenzovanosť dôchodkov vo väzbe na rast životnej úrovne". Čo presne neskôr nahradí vianočný príspevok?


Dôchodky sú v porovnaní s rokom 1989 a v porovnaní s priemernou mzdou čoraz nižšie, prepad je okolo 20 percent. Priemerná náhrada príjmu u dôchodcov by mala byť v rámci dôchodkovej reformy 50 percent. Dnes vieme, že je to hlboko pod touto hranicou. Chceme stabilizovať a naštartovať systém postupného zvyšovania tak, aby dôchodcovia dostali 50-percentnú, prípadne vyššiu náhradu mzdy vo vzťahu k starobným dôchodkom.



Ako?


Smer pôvodne uvažoval, že by sa všetky staré dôchodky priznané pred 1. januárom 2004 prepočítali novým spôsobom výpočtu a zagarantovalo by sa, že žiadny dôchodok neklesne. Urobila to Litva. V predchádzajúcom období však bolo prijatých 16 noviel zákona o sociálnom poistení, čo do systému vnieslo taký chaos, že je veľmi ťažké zabezpečiť, aby bol prepočet rovnaký. Sociálna poisťovňa je navyše na dva roky zaťažená prepočítavaním 300-tisíc dôchodkov, a robí to prevažne ručne, takže v tomto období nie je schopná zvládnuť ďalšie prepočítavanie.

SkryťVypnúť reklamu


Takže čo navrhnete namiesto prepočítavania?


Dnes by bolo predčasné hovoriť o tom, ako budeme systém harmonizovať. Opatrenia bude treba prijímať postupne v jednotlivých rokoch, aby sme vyriešili tých, ktorých systém poškodil.



Vianočný príspevok však opozícia aj ekonómovia kritizujú ako nesystémový, keďže dôchodky sa vyplácajú v poistnom systéme.


Nejdeme ho vyplácať z poistného systému, budú to peniaze zo štátneho rozpočtu. Nebudeme ho vyplácať pracujúcim dôchodcom, tí majú príjem, ale skupine dôchodcov, ktorí žijú na hranici biedy. Veľa starších ľudí si nemá za čo dať spraviť novú protézu, nemá si z čoho kúpiť okuliare.



Chcete, aby dôchodky neklesli pod hranicu životného minima, to však zákon garantuje už dnes, tí, čo majú nižší príjem, môžu dostať dávky v núdzi do výšky minima.

SkryťVypnúť reklamu

Negarantuje. Posledná novela povedala, že každý starší človek má nárok na príspevok na bývanie, no v mnohých prípadoch býva s mladými, ktorým sa príspevok zoberie a vyplatí sa starším ľuďom. Navyše, existuje množstvo dôchodcov, ktorí príspevok už poberajú, ich situácia sa teda nezmení. Prichádzame so systémovým riešením - poberateľom dôchodkových dávok, ktorí sa ocitnú v hmotnej núdzi a ich príjem nedosiahne životné minimum, ho budeme dopĺňať systémovou sociálnou dávkou do výšky životného minima.



Vláda sa vo svojom vyhlásení zaväzuje, že do druhého dôchodkového piliera zavedie "prvok dobrovoľnosti". Umožníte dobrovoľný vstup budúcim sporiteľom, alebo budú môcť zo sporenia vystúpiť len niektorí súčasní sporitelia?


Do tohto piliera budú vstupovať ľudia na základe dobrovoľnosti. U nás do tohto systému vstúpilo už viac ako 1,5 milióna sporiteľov. Keby sme to porovnali so švédskym systémom, ktorý považujem za veľmi dobrý, je to podstatne viac. Vo Švédsku však do neho vstupujú tí, ktorí majú relatívne dobré finančné podmienky a majú z čoho sporiť. Nezmysel je, aby do systému vstupovali ľudia, ktorí majú veľmi nízke príjmy, pretože si nenasporia. Ani v Chile si 40 percent ľudí nikdy nenasporilo na dôchodok. Len čo urobíme pre týchto ľudí dobrovoľný pilier, chceme poskytnúť aj krátkodobú možnosť vystúpiť z neho tým, pre ktorých nie je výhodný. Ide napríklad o tých, ktorí do druhého piliera vstúpili pod vplyvom masívnej reklamy, neuvedomili si dosahy a zmluva je nezrušiteľná.

SkryťVypnúť reklamu


Ako zaručíte, aby sa možnosť vystúpiť nezneužívala?


V zákone bude veľmi jednoznačne povedané, ktorí ľudia, za akých podmienok a v akom časovom intervale, lebo aj ten bude obmedzený, môžu vystúpiť. Konkrétny príklad je stará matka, ktorá prihlásila vnuka, platila za neho, ale uvedomila si, že jej to z dôchodku nevychádza.



Vnuk musel podpísať zmluvu.


Podpísala ju za neho stará matka - nie všetci sprostredkovatelia boli seriózni.



Zmena pomeru odvodov medzi prvým a druhým pilierom sa vo vládnom vyhlásení neobjavuje, môžete garantovať, že k nej nedôjde?


Nemôžem dnes zagarantovať, že to tak zostane. Je potrebné zastabilizovať prvý pilier, to je alfa a omega pri vyplácaní dôchodkov pre viac ako 1,446 milióna poberateľov dôchodkových dávok. Na druhej strane zatiaľ nemáme záujem meniť percentuálny podiel. Nemôžeme hazardovať s peniazmi 1,5 milióna sporiteľov, ktorí do druhého piliera vstúpili, ale nemôžeme si dovoliť tiež zhruba 1,5 milióna poberateľom dôchodkových dávok negarantovať vyplácanie dôchodkov.

SkryťVypnúť reklamu


Sporitelia síce doteraz nemali možnosť vystúpiť z druhého piliera, ale mohli bezplatne meniť dôchodkové spoločnosti. Objavili sa informácie, že prestupy spoplatníte.


Hovorili sme o tom s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami, je to len v rovine prvotných úvah. Budeme analyzovať vývoj, podľa toho sa zariadime. Nechceme poškodiť ani jedných, ani druhých, ani tretích, a keď hovorím o tretích, myslím dôchodkové správcovské spoločnosti, ktoré investovali nemalé prostriedky.



Programové vyhlásenie vlády je k dôchodcom štedré. Ak sa starajú o dieťa, chcete im dať ďalšiu novú dávku, ktorá by nahrádzala daňový bonus. Naň majú dnes nárok len rodičia, ktorí pracujú. Prečo práve dôchodcom? Ani slobodné matky, ktoré nemôžu popri starostlivosti o dieťa pracovať, nemajú daňový bonus.

SkryťVypnúť reklamu

Keď chce slobodná matka riešiť svoju finančnú situáciu, môže si hľadať zamestnanie a popri práci poberať aj rodičovský príspevok, v prípade rekvalifikácie či prípravy na povolanie môže dostať aj príspevok na zabezpečenie starostlivosti o dieťa. Poberateľ invalidného či starobného dôchodku už nie je ani povinný zlepšovať si príjem prácou.



On však má dôchodok a ani matka s malým dieťaťom hneď nepracuje.


Viete, aké sú dôchodky na Slovensku? Priemerný starobný dôchodok je 7738 korún a 59,9 percenta dôchodkov sa pohybuje na tejto úrovni a nižšie. Invalidné dôchodky sú ešte nižšie. Tí ľudia živoria. Matka bude poberať od septembra rodičovský príspevok 4440 korún aj keď pracuje, s podmienkou, že dieťa nenavštevuje predškolské zariadenie. Budeme hľadať spôsob, aby sme matke pomohli a aby poberala rodičovský príspevok, aj keď bude dieťa v predškolskom zariadení, ktoré je dotované zo štátneho rozpočtu.

SkryťVypnúť reklamu


Už budúci rok by mali rodičia dostávať príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa spolu 15-tisíc. Kto bude mať nárok na príplatok?


Bude to spolu 15 460 korún, lebo každý rodič bude ďalej dostávať príspevok pri narodení dieťaťa 4460 korún, kým ho nebudeme valorizovať a pri prvom dieťati navrhujeme túto dávku zvýšiť o príplatok 11-tisíc korún. Rodičia by ho mali použiť na nákup kočíka, postieľky, výbavičky, vaničky - teda vecí, ktoré sa dajú využiť aj pri narodení ďalšieho dieťaťa.



Od septembra vláda zrušila poplatky v zdravotníctve, zrušíte príspevok na zdravotnú starostlivosť pre ľudí v hmotnej núdzi?


Tento príspevok vo výške 50 korún zostane vyplácaný a od 1. septembra by sme ho chceli valorizovať na 60 korún. Zastávam názor, že táto dávka sa netýkala len poplatkov za zdravotnú starostlivosť, ale aj zvýšených nákladov na liečivá, špeciálny zdravotnícky materiál.

SkryťVypnúť reklamu


Zmení sa aj systém dávok v hmotnej núdzi? Vo vyhlásení vlády sa hovorí, že upravíte výšku životného minima či definíciu hmotnej núdze.


V prvom rade treba definovať, čo je existenčné minimum, ktoré by sme mali zabezpečiť každému občanovi a nadväzne stanoviť, čo je životné minimum. Životné minimum treba postaviť tak, aby zodpovedalo pomoci v hmotnej núdzi. Zákon o hmotnej núdzi zrušil aj definíciu základných životných podmienok, čo je problém, lebo žiadny človek dnes nevie zo zákona definovať, čo sú to základné podmienky.



To sú definície. Ľudí zaujíma, či sa zmení výška dávok.


Od týchto definícií a od následnej analýzy životných nákladov a spotrebného koša sa bude odvíjať výšky pomoci v hmotnej núdzi. V tejto chvíli neviem povedať, či a ako sa zvýši dávka v hmotnej núdzi a životné minimum. Určite sa zmení štruktúra, pretože súčasná konštrukcia je priam likvidačná pre rodiny s deťmi, ktorým treba pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu


Zmenia sa výrazne nástroje, ktoré majú pomôcť nezamestnaným nájsť si prácu? Hovorilo sa, že zrušíte aktivačné práce a nahradíte ich verejnoprospešnými?


Hlavným zámerom bude aktivácia ľudí pracovať, máme záujem aktivačné práce rozšíriť. Všetky nástroje mienime zachovať a rozšíriť, napríklad príspevok na dopravu za prácou. Ministerstvo práce však nemôže vyriešiť nezamestnanosť, sú rezorty, ktorých sa to týka a majú finančné nástroje, aby podporili rast počtu pracovných príležitostí. Ministerstvo môže pomôcť aktívnymi nástrojmi politiky trhu práce, napríklad účelne pripravovať ľudí pre trh práce, a na to chceme využiť aj Európsky sociálny fond.



Rozšírením bude aj vyrovnávacia dávka, ktorú chcete zaviesť pre dlhodobo nezamestnaných?


Áno, je to vyrovnávacia dávka, aby sme ľudí motivovali pracovať, ak ich príjem bude nižší. Ďalšími stimulmi na zamestnanie absolventov aj dlhodobo nezamestnaných budú odvodové stimuly.

SkryťVypnúť reklamu


Podobne ako dnes, keď úrady práce hradia odvody za zamestnaných nezamestnaných?


Svojím spôsobom áno.



Pri rokovaní o programovom vyhlásení vlády bola v parlamente polemika aj o zámere zmeniť rozloženie príjmov, keď má 70 percent ľudí podpriemerný príjem a existujú, podľa vás, neodôvodnené rozdiely v cene práce v regiónoch. Opoziční poslanci sa čudovali, ako chcete meniť rozloženie príjmov.


Naším cieľom je zvýšiť prerozdeľovanie zdrojov. Žiadneho zamestnávateľa nemôžem donútiť vyplácať iné príjmy. Celá sociálna politika však smeruje k tomu, aby dochádzalo k vyššiemu prerozdeľovaniu príjmov, a teda chceme, aby sa prerozdeľovanie týkalo širšieho okruhu občanov. Predošlá vláda si postavila cieľ valorizovať peňažné príspevky na kompenzáciu ťažko postihnutých, no nezrealizovala ho. Chcela upraviť rozsah a obsah sociálnych služieb, zvýšiť ich kvalitu, zaviesť štandardy, nič sa nepodarilo. My to chceme dotiahnuť a navyše chceme v sociálnych službách zaviesť sociálne podnikanie na neziskovej báze, a týmto spôsobom dosiahnuť, že sa finančné zdroje budú prerozdeľovať pre širší okruh ako dnes.

SkryťVypnúť reklamu


Ako to súvisí s regiónmi? Kde sú príjmy nižšie podporíte ich rast dávkami?


V Bratislave nie je toľko ľudí, ktorí potrebujú pomoc v hmotnej núdzi, aktívnu politiku trhu práce, v tomto je to, aby sme zdroje posúvali do regiónov, kde je to nevyhnutné.



Stále hovoríme o nových dávkach a zvyšovaní existujúcich, myslíte, že sa vám podarí splniť všetky tieto zámery, aby Slovensko neprišlo o možnosť vstúpiť do eurozóny v roku 2009? Minister financií už povedal, že ak vláda tento sľub nedodrží, rezignuje.


Minister financií je mladý človek, veľmi múdry a inteligentný a ja som presvedčená, že nebude musieť odstupovať, lebo to, čo sme si predsavzali, splníme. Nie je to masívne rozširovanie dávok, mení sa len systém prerozdeľovania. Sme veľkí optimisti, najmä mladí ľudia vo vláde a medzi nich patrí aj minister financií.

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 561
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 279
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 065
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 243
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 925
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 845
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 415
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu