Martin Kerekeš na trati pretekov Okolo Českej republiky. FOTO - ARCHÍV MK |
zvládol obrovskú porciu kilometrov celú. V cieli bol na treťom mieste, po 54 hodinách a 32 minútach.
Najhoršia je prvá noc
Pre ružomberského cyklistu, člena Klubu nadšencov amatérskej cyklistiky, to bolo už tretie umiestnenie medzi najlepšími, v roku 2003 vyhral spoločne s Čechom Jozefom Trchalíkom, o rok neskôr vyhral.
"Tento rok vydržali svaly aj kĺby, nemal som žiadnu krízu, ak nerátam klasické problémy spôsobené dlhým sedením v sedle," hodnotí svoju účasť Kerekeš. "Keď sa cítim najhoršie, snažím sa pomalým tempom udržať v pohybe. Zastavujem minimálne, aby som veľa nestratil. Oddych či prípadný spánok je vždy len kratučký, najväčšiu únavu pociťujem vždy počas prvej noci okolo štvrtej - piatej hodiny. Druhá noc býva pre mňa menej kritická," vysvetľuje ultracyklista, ktorý teraz už s nadhľadom spomína na rok 2002, keď štartoval v podobnej súťaži.
Volala sa Celou Českou republikou (1111 km). "Po nepríjemnej kolízii na ceste som musel dlho bojovať s boľavým ramenom. Do cieľa som došiel, a až v nemocnici mi zistili, že som mal vykĺbené rameno, a okamžite ma operovali."
Počas takto dlhých pretekov je najdôležitejšie dodržiavať pitný režim. Ak je teplo, organizmus musí prijať aj 30 litrov tekutín po malých dávkach, jedlo musí byť ľahké.
"Mával som problémy so zrakom, očný lekár mi neskôr povedal, že by to mohlo byť spôsobené vyčerpaním zásob cukrov v organizme. Odvtedy jem viac sladkého, a nielen vtedy, keď mám chuť. To už môže byť neskoro. Ak cyklista konzumuje sladké, núti ho to veľa piť, a to je pre vytrvalostnú cyklistiku dôležité."
Naprieč Amerikou zatiaľ nie
Spolu s tradičnými členmi sprievodného tímu - otcom Sigurdom Kerekešom a švagrom Ivanom Stripským, by raz chcel Martin Kerekeš absolvovať legendárne ultracyklistické preteky Race Accros Amerika (Naprieč Amerikou, 4860 km). Vďaka tretiemu miestu v Čechách sa na nich opäť kvalifikoval, no pre nedostatok peňazí zatiaľ nikdy nemohol štartovať.
"Je tam limit 12 dní a dve hodiny, myslím, že by som to zvládol. V zálohe mám alternatívu do budúcnosti, preteky po trase Tour de France, merajúce 4000 km. Štartovať by som chcel aj na maratóne Glockermann v rakúskych Alpách. Trať má viac ako 1000 km a náročná je svojím prevýšením, jazdí sa aj v nadmorskej výške 2 504 m. n. m. Sú to vlastne majstrovstvá sveta pre neregistrovaných cyklistov, bol som tam už dvakrát a skončil som na konci prvej desiatky," dodal.
Kerekeš tvrdí, že ak si dobre trénovaný organizmus po tisícke kilometrov v sedle dobre oddýchne a zregeneruje sa, nehrozia mu žiadne trvalé zdravotné problémy. "Mne trvá tak päť dní, kým som opäť takmer v pohode a môžem sa pustiť do ďalšieho tréningu."