Problém s verejným obstarávaním malo v minulosti neraz aj ministerstvo vnútra. Za nákup hasičských vozidiel muselo napríklad zaplatiť pokutu 12 miliónov korún, hoci exminister Palko (KDH) sa tomu do poslednej chvíle bránil. FOTO - TASR
BRATISLAVA - V pracovnej verzii programového vyhlásenia vlády Roberta Fica sa objavilo, že by sa ešte v prvom roku vládnutia malo zaviesť centrálne verejné obstarávanie. V programe vlády však chýba.
V programe sa plán rozbehnúť centrálne obstarávanie podľa našich informácií neobjavil po tom, čo k tomuto bodu vniesol pripomienku Robert Fico. Ten napísal, že "treba zvážiť, či je možné zaviesť centrálne verejné obstarávanie už v priebehu jedného roka" a že "koaliční partneri uprednostňujú všeobecnejší záväzok týkajúci sa efektívneho využívania verejných zdrojov".
Spôsob, keď štát nakupuje prostredníctvom jednej organizácie a postupne elektronickým spôsobom, postupne zavádza veľká časť krajín Európskej únie. Štáty takto ušetria ročne aj miliardy, keďže nakupujú vo väčších objemoch.
Centralizovaným obstarávaním sa zaoberala už minulá vláda. Schválila k nemu konkrétne uznesenie. Európska únia nás navyše zaväzuje, aby do roku 2010 všetky obstarávania prebiehali elektronicky, aby sa do nich mohli zapojiť aj firmy z iných členských krajín únie.
Nie je to "najhlavnejšie"
"Vo vládnom programe to nie je aj preto, že to nie je úplne tá najhlavnejšia priorita," povedal SME podpredseda Smeru a minister vnútra Robert Kaliňák. Centralizáciu verejného obstarávania pritom pokladá za mimoriadne efektívny prostriedok z hľadiska jeho kontroly, transparentnosti aj vynakladania štátnych prostriedkov. "Spolu s ministrom financií chceme preskúmať možnosti a začať pri niektorých druhoch obstarávania, kde je možné centralizovať a získať lepšie ceny a možnosť transparentnejšieho nákupu," dodal.
Zriadenie centrálneho obstarávania by podľa Kaliňáka mohlo ušetriť aj 50 percent prostriedkov na úradníkov, ktorí sa dnes obstarávaním zaoberajú na štrnástich ministerstvách. Usporiť by sa mohlo aj pri cenách tovarov a služieb a nakúpený materiál by bol kompatibilnejší. Podľa Kaliňáka by pritom na centrálne obstarávanie nemusel vzniknúť samostatný úrad, ale mohlo by ho vykonávať jedno z ministerstiev.
Centrálna štátna realitka
Kedy by sa však takéto centrálne obstarávanie mohlo rozbehnúť, Kaliňák nespresnil. Poznamenal len, že by tiež mala vzniknúť centrálna realitná agentúra, ktorá by sa starala o všetky nehnuteľnosti štátu.
Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International Slovensko sa domnieva, že by zavedenie centrálneho obstarávania mohlo mať vplyv nielen na úspory, ale aj na boj proti korupcii "v prípade, že tam bude nadštandardná transparentnosť a teda oveľa prísnejší a širší režim zverejňovania informácií a riešenia konfliktu záujmov".
Program vlády je málo protikorupčný
BRATISLAVA - Program novej vlády je v oblasti boja proti korupcii príliš všeobecný a postup proti úplatkárstvu by podľa neho bol slabý. Taký je názor organizácie Transparency International Slovensko. "Boj proti korupcii nie je prioritou nastupujúcej vlády, protikorupčné opatrenia tvoria marginálnu časť jej programového vyhlásenia," tvrdia predstavitelia organizácie.
V kapitole zdravotníctvo a školstvo sa program o úplatkárstve vôbec nezmieňuje, v odseku o justícii zmieňuje tento problém len obmedzene. Práve tieto oblasti pritom podľa prieskumov ľudia vnímajú ako jedny z najskorumpovanejších.
Transparency hodnotí program vlády doslova ako "slabo protikorupčne zameraný".
Nie je jasné, aké opatrenia chce vláda zaviesť na zvýšenie transparentnosti nakladania s eurofondmi, poskytovania dotácií a v oblasti verejného obstarávania, upozorňuje Transparency. "Naširoko otvorené nožnice korupcie chceme zužovať odbúravaním voľného úsudku pri rozhodovaní orgánov štátnej správy," reagoval minister vnútra Robert Kaliňák.
"V roku 2002 to bolo trošku konkrétnejšie," porovnala programy Dzurindovej a Ficovej vlády riaditeľka Transparency International Slovensko Emília Sičáková-Beblavá. Pripomenula, že krátko po vymenovaní Dzurindovej vlády sa ujala práce protikorupčná jednotka.
V minulom volebnom období viedol protikorupčnú agendu vlády minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Ficova vláda tým nepoverila nijakého člena. (knm)