Po dvoch rokoch tak bude Slovensko na vrcholnom stretnutí Spojených národov reprezentovať predseda vlády a nie prezident. Valné zhromaždenie je vrcholným stretnutím hláv členských štátov OSN.
Zahraničný analytik Ivo Samson hovorí, že prezident sa mohol zriecť cesty do OSN aj preto, aby tak Ficovi umožnil zviditeľniť sa na špičkovom medzinárodnom fóre. "Je to určitá pomoc, aby sa táto vláda rehabilitovala a zviditeľnila na medzinárodnom poli po tom, ako sa dostala do určitej medzinárodnej izolácie a problémov s vlastnou frakciou socialistov v Európskom parlamente."
Fico, ktorý je už vyše mesiaca premiérom, nebol s výnimkou Česka zatiaľ na žiadnej zahraničnej návšteve. Pre koalíciu so Slotovými národniarmi sa dostal aj do sporu s Európskou socialistickou stranou, ktorá chce Smeru pozastaviť členstvo.
Prezidentov hovorca Marek Trubač pre agentúru SITA odmietol úvahu, že by mal Gašparovič v úmysle takto pomáhať Ficovi pri zvyšovaní si medzinárodnej reputácie. Tvrdí, že prezident sa prvýkrát zúčastnil na zasadnutí v roku 2004 preto, lebo mal na ňom vystúpiť. Vlani zasa išlo o jubilejné 60. Valné zhromaždenie.
Člen zahraničného výboru parlamentu Pál Csáky (SMK) tvrdí, že Fico nemá organické kontakty v partnerských krajinách. "Že nie je pozývaný, je silným signálom, že zahraničie je znepokojené tým, čo sa deje na Slovensku," hovorí Csáky. Boris Zala, ďalší člen výboru a Ficov spolustraník zasa považuje úvahy o nepozývaní Fica za "smiešne". "Vláda získala dôveru v parlamente pred necelým týždňom a patrí k dobrému správaniu, že premiér začne vykonávať cesty až po vyslovení dôvery," tvrdí.
Zala tiež pripomína, že je obdobie dovoleniek a "reálny zahraničnopolitický život sa začne až od septembra".
Na september má Robert Fico naplánovanú cestu na summit Európa - Ázia vo Fínsku, kde sa stretne aj s fínskou prezidentkou a premiérom. V Bruseli chce hovoriť so šéfom NATO, s predsedom Európskej komisie a belgickým premiérom. Na takéto summity sú však podľa Pála Csákyho premiéri Európskej únie pozývaní automaticky. "Nesvedčí to o nadštandardných medzinárodných kontaktoch," mieni.
Podľa slov hovorkyne vlády Silvie Glendovej sa pripravujú aj ďalšie zahraničné cesty premiéra. Nebýva však zvykom pozvania medializovať, kým nie sú dohodnuté potrebné náležitosti, dodáva.
"Predseda vlády bude absolvovať len nevyhnutné zahraničné cesty, pretože má veľa povinností v rámci Slovenska," hovorí Glendová.
Riadne Valné zhromaždenie OSN sa schádza raz za rok. Je to hlavný poradný orgán tejto organizácie, zložený zo zástupcov všetkých členských krajín. Každý zástupca má jeden hlas. Dôležité rozhodnutia sa prijímajú dvojtretinovou väčšinou, bežné rozhodnutia nadpolovičnou väčšinou.