V Bojniciach sa rozhodli spojiť deti a penzistov v jednom domove. Podľa sociálnej pracovníčky domova sú deti pre starých ľudí oživením a spestrením ich dní. Najčastejšie spolu trávia sviatočné dni, napríklad Mikuláša. FOTO PRE SME - ANDREA HEPNEROVÁ |
Nevyužité jasle, škôlky a školy sa menia na domovy dôchodcov. Obce a mestá tým reagujú na stúpajúcu potrebu zariadení pre penzistov, vyplývajúcu zo starnutia populácie.
"Proces starnutia populácie sa bude zrýchľovať, pretože do postproduktívneho veku sa budú dostávať silné povojnové ročníky," povedala hovorkyňa Štatistického úradu Eva Kelemenová.
V Liptovskom Mikuláši tento týždeň skolaudovali nový domov dôchodcov, ktorý za 30 miliónov prestavali z bývalého nemocničného pľúcneho oddelenia. Doteraz nemal horný Liptov ani jeden. Dôchodcovia čakali na umiestnenie aj tri roky v domovoch v Likavke pri Ružomberku alebo v Podbrezinách.
V Piešťanoch domov dôchodcov vznikne v jednej zo základných škôl na najväčšom sídlisku Adam Trajan. Samospráva školu zatvorila pre znižujúci sa počet školákov.
V obci Kanianka pri Prievidzi pristúpili na podobný krok už pred dvoma rokmi. Obec mala kedysi dve materské školy, no keď počet novonarodených detí klesal, jednu z nich prestavali na stredisko sociálnych služieb, kde žije 41 dôchodcov. Ešte v roku 1990 sa v Kanianke narodilo 98 detí, v roku 2000 už len 40.
Aj vo Fiľakove plánujú prestavať bývalé jasle na domov dôchodcov. "Mesto ho nutne potrebovalo, v meste ani v okolí nie je ani jedno také zariadenie," hovorí primátor Jozef Agócs. Peniaze získali z eurofondov.
Z viac ako 10-tisíc obyvateľov Fiľakova je skoro 30 percent v dôchodkovom veku, detí je asi 24 percent. Prírastok stagnuje: každoročne zomrie asi stovka ľudí a asi stovka detí sa narodí, no takúto pôrodnosť udržiavajú predovšetkým rómske rodiny. Mesto si drží počet obyvateľov, ale vracajú sa doň najmä starší rodáci, ktorí aktívny život prežili inde. Mladí odchádzajú a pribúda aj sobášov do zahraničia.
(haj, tasr)